PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaplecze sanitarne dla Grunwaldu

  • PAP    11 stycznia 2011 - 21:51
Zaplecze sanitarne dla Grunwaldu

Obóz rycerski pod Grunwaldem, w którym co roku mieszka kilka tysięcy uczestników inscenizacji średniowiecznych bitew, zostanie wyposażony w zaplecze sanitarne. Władze regionu przekażą 700 tys. zł na ten cel.
Takiej inwestycji domagali się przedstawiciele bractw rycerskich, uczestniczących w corocznej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Jak podkreślali, historyczny obóz rycerski musi spełniać wymogi sanitarne, bo jest zapleczem największej na świecie średniowiecznej rekonstrukcji bitewnej.

- Przekonanie, że rycerze się nie myli jest mitem. Interesujemy się średniowieczem, ale mamy całkiem współczesne wymagania, co do warunków higienicznych - powiedział Krzysztof Górecki - reżyser bitew, który w imieniu bractw rycerskich odpowiada za historyczną część obchodów.

Jak przypomniał Górecki, w rycerskim obozowisku, podczas zeszłorocznych obchodów 600-lecia zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim, mieszkało blisko 6 tys. tzw. rekonstruktorów bitew. Wśród nich były kobiety i dzieci. Prowizoryczne zaplecze sanitarne wybudowane w 1998 r. przez gminę Grunwald dawno przestało wystarczać. Wodę trzeba było dowozić beczkowozami.

Dyrektor Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej Szymon Drej, poinformował, że rozpisano już przetarg na doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do obozu rycerskiego. Będzie przygotowana do podłączenia dużej liczby przenośnych sanitariatów i kabin prysznicowych. Prace mają zakończyć się przed kolejną inscenizacją. - Chcemy zapewnić przyjeżdżającym rycerzom takie warunki, które pozwolą im fajnie się bawić - powiedział dyrektor

Pieniądze na inwestycję muzeum otrzyma od Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jak poinformowała Lidia Panfil ze służb prasowych marszałka, na kompleksowe zagospodarowanie Pól Grunwaldzkich władze samorządowe regionu przeznaczyły już w sumie ponad 26 mln zł, z czego 17,6 mln, to środki unijne.

Zbudowano pawilon recepcyjny, parking i szlaki spacerowe, wyremontowano zespół pomnikowy i przystosowano to miejsce do potrzeb niepełnosprawnych, odnowiono kaplicę pobitewną, wzniesiono także miejsce widokowe przygotowane do ustawiania przenośnej sceny.

Powstało także nowoczesne pole namiotowe z pawilonem stanowiącym zaplecze sanitarne dla widzów. Teraz instalacja wodno-kanalizacyjna zostanie doprowadzona również do samego obozowiska rycerskiego.

Jak powiedział marszałek Jacek Protas, samorząd uznał, że taka inwestycja jest bardzo potrzebna. - Pola grunwaldzkie są jedną z głównym atrakcji historycznych w naszym województwie. Rokrocznie na inscenizacji bitwy gościmy ponad 100 tysięcy widzów - przypomniał marszałek. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.