PARTNER PORTALU
  • BGK

Zaprojektuj pomnik w Krakowie

  • AW    6 sierpnia 2012 - 16:46

Krakowski magistrat ogłosił konkurs architektoniczno – rzeźbiarski na projekt Pomnika Armii Krajowej w planowanym Ogrodzie Pamięci Narodowej na Bulwarze Czerwieńskim. Prace można składać do 6 listopada.
Pomnik Armii Krajowej ma być zlokalizowany na Bulwarze Czerwieńskim, w jego południowej części, pomiędzy przedłużeniem ul. Bernardyńskiej, a ul. Dietla z Mostem Grunwaldzkim. Na terenie tym przewiduje się utworzenie „Ogrodu Pamięci Narodowej”, którego koncepcję i układ przestrzenny też powinni zaprojektować uczestnicy konkursu.

Autor nagrodzonej pracy może zostać zaproszony przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej do zawarcia umowy na projekt realizacyjny pomnika.

Konkurs posiada charakter realizacyjny w zakresie projektu pomnika i studialny odnośnie propozycji kształtowania Ogrodu Pamięci Narodowej.

Organizatorzy zakładają, że pomnik powinien być znaczącym i wyrazistym elementem Ogrodu Pamięci Narodowej. Sugeruje się jego lokalizację w eksponowanym miejscu w kierunku ul. Koletek. Wytyczne konserwatorskie ograniczają wysokość pomnika do 4 m. Pozostawia się swobodę wypowiedzi artystycznej i przyjętej konwencji propozycji autorskiej.

Uczestnikiem konkursu może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka nie posiadająca osobowości prawnej lub podmioty te występujące wspólnie, jeśli autor - a w przypadku zespołu autorskiego przynajmniej jedna osoba - jest absolwentem krajowego lub zagranicznego wydziału architektury lub wyższej szkoły sztuk plastycznych oraz posiada uprawnienia niezbędne do wykonania projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę.

Termin składania prac mija 6 listopada. Ostateczny termin nadsyłania pytań do regulaminu konkursu - 10 dni od daty ogłoszenia konkursu - na adres: Oddział Krakowski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Plac Szczepański 6, 31-011 Kraków (sarp@sarp.krakow.pl) lub e-mail sekretarza konkursu: sekretarz-konkursu@wp.pl.

Inicjatorem i fundatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Odsłonięcie pomnika planowane jest 27 września 2013 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: