PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd PO dyskutuje o listopadowych wyborach samorządowych

  • PAP    2 lipca 2014 - 17:58
Zarząd PO dyskutuje o listopadowych wyborach samorządowych

W środę odbyło się posiedzenie zarządu PO w sprawie listopadowych wyborów samorządowych oraz uzupełniających wyborów do Senatu.
O wyborach samorządowych władze PO wstępnie rozmawiały w połowie czerwca; ustalono wówczas, że do 21 lipca rady powiatów i regionów Platformy zatwierdzą listy kandydatów; ewentualnych zmian będą mogły dokonać rady regionów 28 lipca. Środowe posiedzenie zarządu ma być kolejnym etapem przygotowań do wyborów do rad gmin, powiatów i sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Część szefów regionów w rozmowie z PAP przekonuje, że potrzebne jest wydłużenie terminów zatwierdzania list kandydatów - ze względu na przerwę wakacyjną.

Jak wynika z informacji PAP, w regionach trwają już przymiarki do obsady list; działają też lokalne sztaby wyborcze. Jeśli chodzi o największe miasta, PO będzie wspierać swoich dotychczasowych prezydentów m.in. Hannę Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Hannę Zdanowską w Łodzi, Pawła Adamowicza w Gdańsku, Rafała Bruskiego w Bydgoszczy, czy Krzysztofa Żuka w Lublinie.

PO ma też kilku nowych kandydatów - w Opolu start zapowiedział b. wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz; w Radomiu - poseł Radosław Witkowski, a w Tarnowie - b. prezydent tego miasta Roman Ciepiela. W Krakowie małopolska Platforma podjęła decyzję o rozpisaniu prawyborów. Jak poinformował PAP lider małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, wstępną chęć startu w nich wyrazili: b. europoseł Platformy Bogusław Sonik oraz dwie radne Krakowa: Małgorzata Jantos i Marta Patena.

W kilku miastach prawdopodobne są porozumienia Platformy z prezydentami niezależnymi. Tak jest m.in. we Wrocławiu, gdzie PO pracuje nad porozumieniem z Rafałem Dutkiewiczem, a także w Gdyni, gdzie rządzi Wojciech Szczurek i w Katowicach (prezydentem jest tam Piotr Uszok). Wiele wskazuje na to, że PO wystawi własnego kandydata przeciwko popularnemu włodarzowi Poznania Ryszardowi Grobelnemu (może to być przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak).

Kolejnym tematem środowego posiedzenia zarządu PO mają być zaplanowane na 7 września wybory uzupełniające do Senatu w trzech okręgach: nr 73 - obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki; nr 82 - obejmującym pięć świętokrzyskich powiatów: opatowski, ostrowiecki, sandomierski, skarżyski i starachowicki) oraz nr 47 - obejmującym powiaty: garwoliński, miński i węgrowski.

W dwóch pierwszych okręgach wybory są konieczne, ponieważ dotychczasowi senatorowie Bolesław Piecha i Małgorzata Gosiewska z PiS zostali europosłami. W okręgu na Mazowszu wybory są konieczne po śmierci senatora Henryka Górskiego (również z PiS).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.