PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarządzanie kryzysowe: Samorządy chcą zwiększenia swojej roli

  • MN    4 października 2017 - 19:37
Zarządzanie kryzysowe: Samorządy chcą zwiększenia swojej roli
W ostatnich miesiącach coraz częściej zdarzają się nawałnice, huraganowe wiatry czy gradobicia. (fot. pixabay)

W ostatnich miesiącach na terenie całego kraju mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi, mającymi bezpośredni wpływ na zdrowie i życie mieszkańców, jak również powodującymi straty ekonomiczne. Związek Powiatów Polskich domaga się wzmocnienia roli samorządu w procesie zarządzania kryzysowego.
• Rola samorządu w działaniach kryzysowych jest nieoceniona – zwraca uwagę ZPP.

• Jednym z postulatów jest utworzenie programu pomocowego dla samorządów, związanego z budową i odbudową zbiorników retencyjnych na rzekach.

• Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego, samorządy chcą też wpływać na bezpieczeństwo energetyczne.

Zarząd Związku Powiatów Polskich wnosi o podjęcie prac nad kompleksową zmianą dotyczącą systemu zarządzania kryzysowego, który będzie z jednej strony odpowiednio przygotowany legislacyjnie, a z drugiej będzie miał zapewnione stałe źródło finansowania.

- W przypadku konieczności podejmowania działań kryzysowych, samorząd jest najbliżej mieszkańców, przez co jego rola w zakresie pomocy jest nieoceniona. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz częściej zdarzają się nawałnice, huraganowe wiatry, gradobicia czy też długotrwała susza na niektórych terenach naszego kraju. Według długoterminowych symulacji dotyczących zmian pogodowych, w najbliższych latach istnieje duże ryzyko powtarzania się ww. sytuacji na terenie całej Polski. Mieszkańcy, jak i samorządowcy potrzebują realnego mechanizmu wsparcia w działaniach na rzecz zabezpieczenia przed powodującymi ogromne straty skutkami działania żywiołu – czytamy w stanowisku ZPP.

Czytaj też: Powiaty apelują o zwiększenie nakładów na drogi

Jednym z postulatów płynących z regionów jest m.in. uchwalenie narodowego programu odbudowy i budowy małych zbiorników retencyjnych na rzekach. Powinien on być programem pomocowym dla samorządów, którego celem winno być zabezpieczenia przed niekontrolowanym wylewaniem rzek poza zbiorniki retencyjne czy - z drugiej strony - zabezpieczeniem rolników przed skutkami suszy.

ZPP podkreśla, że kolejnym skutkiem zmian klimatycznych w naszym kraju stają się przerwy w dostawie prądu, które pociągają za sobą brak zasięgu telefonii komórkowej. Łączność telefoniczna stanowi często jedyną możliwość kontaktu z osobami poszkodowanymi przez działanie żywiołu. Jej brak stwarza realne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia mieszkańców.

Czytaj też: Wojewoda śląski odwołał pogotowie przeciwpowodziowe

- Należy zauważyć, że brak prądu unieruchamia również dystrybutory na stacjach paliw, przez co kierujący nie mogą opuścić terenów narażając się na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Dlatego też zwracamy się o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i powodziowego, poprzez wzmocnienie roli samorządu w procesie zarządzania kryzysowego – apelują samorządowcy z powiatów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.