PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarzuty dla członków Komisji Majątkowej

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    9 czerwca 2010 - 07:01
Zarzuty dla członków Komisji Majątkowej

Dwóm członkom składu orzekającego działającej przy MSWiA Komisji Majątkowej postawiono 8 czerwca zarzuty. Prokuratura Okręgowa w Warszawie oskarża ich o poświadczenie nieprawdy.
Zarzuty postawiono ks. Mirosławowi Piesiurowi i warszawskiemu adwokatowi Krzysztofowi Wąsowskiemu. Jednego z nich Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego doprowadziła na przesłuchanie, podczas którego przedstawiono mu zarzuty. Chodzi o kontrowersyjną sprawę przyznania poznańskim elżbietankom 47 ha w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Zakon dostał je jako rekompensatę za majątek zagrabiony w PRL – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Kościół wycenił ziemię jako rolną na 30 mln zł (65 zł za mkw.), a komisja to przyjęła. Na tym terenie miały powstać szkoły, przedszkola i boiska. Władze Białołęki stwierdziły, że grunt jest wart 240 mln zł. Decyzję komisji uznały za rażącą niegospodarność i zawiadomiły prokuraturę.

Dwa miesiące po otrzymaniu gruntu elżbietanki sprzedały go za 30 mln zł biznesmenowi z Pomorza Stanisławowi M., w przeszłości znajomemu gangsterów Nikosia i Pershinga. Do dziś zakonnice dostały tylko ok. 5 mln zł. Elżbietanki zawiadomiły komornika. Stanisław M. sprzedał ziemię dwóm swoim synom za 80 mln zł.

Rzeczoznawcy wynajęci przez Kościół za tę wycenę stanęli przed komisją odpowiedzialności zawodowej przy Ministerstwie Infrastruktury, która przyznała, że wycena jest nierzetelna. Ks. Mirosław Piesiur w listopadzie 2008 r. po tekstach „Gazety” poczuł się zniesławiony wypowiedziami władz Białołęki i złożył doniesienie do prokuratury, która odmówiła wszczęcia postępowania. Ks. Piesiur przez wiele lat był wiceszefem Komisji, odszedł w listopadzie 2009 r. Na stanowisku wiceszefa zastąpił go Wąsowski – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.