PARTNER PORTALU
  • BGK

Zastój w strefowych inwestycjach

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 maja 2010 - 07:22
Zastój w strefowych inwestycjach

Grecki kryzys hamuje napływ kapitału. W kwietniu zapowiedziano tylko 250 mln zł inwestycji w strefach. Inwestorów odstraszają wahania kursu złotego i opóźnienia w zmianach ustawy.
Po optymistycznym pierwszym kwartale, kiedy inwestorzy w specjalnych strefach ekonomicznych zadeklarowali uruchomienie nowych przedsięwzięć wartych 1,16 mld zł, oraz całkiem dobrym marcu, w którym zadeklarowana liczba nowych miejsc pracy okazała się czterokrotnie wyższa niż w styczniu i w lutym łącznie, przyszedł zimny prysznic – informuje „Rzeczpospolita”.

W kwietniu wartość wydanych zezwoleń zbliżyła się do zaledwie 250 mln zł. W dodatku 87 proc. tej kwoty to zasługa tylko trzech stref: mieleckiej, pomorskiej oraz kostrzyńsko-słubickiej, gdzie firmy wyłożą prawie 41 mln zł. Aż osiem z czternastu stref nie podpisało ani jednej umowy inwestycyjnej. Trzy – suwalska, kamiennogórska oraz słupska nie zdobyły ani jednego inwestora od początku roku.

Zdaniem przedstawicieli stref ten rok będzie gorszy niż poprzedni. Dobre wyniki pierwszych trzech miesięcy były wynikiem przygotowania projektów w 2009 r. Administratorzy stref obawiają się, że nagłe zawirowania w strefie euro negatywnie przełożą się na decyzje inwestycyjne.

W tym roku negocjacje są wyjątkowo trudne: inwestorzy są bardzo ostrożni, a konkurencja w przyciąganiu zagranicznego kapitału silniejsza niż przed rokiem. Niepokój powoduje zwłaszcza rozchwianie kursu złotego, bo inwestorzy potrzebują stabilizacji.

Wyhamowanie negocjacji osłabiłoby zwłaszcza wyniki czwartego kwartału i początku przyszłego roku. Tymczasem właśnie wtedy strefy spodziewają się inwestycyjnego odbicia. Inwestorzy mogą zawiesić rozmowy na kołku i przyglądać się rozwojowi sytuacji.

Niepokój inwestorów będzie pogłębiać niejasna sytuacja prawna stref. Ciągle nie ma decyzji w sprawie nowej ustawy, która miała m.in. pozwolić na redukcje deklarowanego poziomu zatrudnienia – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.