PARTNER PORTALU
  • BGK

Zatrzymaj się o godzinie „W”

  • AT    24 lipca 2012 - 20:36
Zatrzymaj się o godzinie „W”

W tym roku przypada 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”. Z tej okazji prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski apeluje, aby 1 sierpnia (środa) o godzinie „W”, czyli o 17:00, zatrzymać się na chwilę i przy dźwięku syren uczcić pamięć poległych powstańców.
Prezydent zachęca również do udekorowania domów i bloków flagami (flagi zawisną m.in. na budynkach Urzędu Miasta Krakowa) oraz do uczestniczenia w uroczystościach związanych z obchodami 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”, które będą organizowane w Krakowie.

Dzień przed rocznicą (31 sierpnia, wtorek) o godz. 17:00 odbędzie się uroczyste spotkanie w Muzeum Armii Krajowej, podczas którego będzie można m.in. wysłuchać referatów dra Macieja Korkucia i kpt. Stanisława Szuro oraz posłuchać wspomnień uczestników spotkania.

1 sierpnia (środa) o godz. 16:30 przy pomniku „Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej 1939-1945” przy ul. Powiśle w Krakowie uroczyście złożone zostaną kwiaty.

O godz. 17:00 (godzinie „W”, o której wybuchło powstanie) zawyją syreny alarmowe - wtedy będzie się można zatrzymać na chwilę by uczcić pamięć poległych powstańców i wszystkim mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas powstania.

O godz. 17:05 w Bazylice Mariackiej rozpocznie się uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i żołnierzy poległych za jej wolność.
Po zakończeniu mszy zebrani goście przejdą na pl. Matejki, gdzie, po okolicznościowych wystąpieniach, przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone kwiaty. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.