PARTNER PORTALU
  • BGK

Zatrzymano kolekcjonera zabytkowych nagrobków

  • PAP    24 marca 2011 - 10:24

Mężczyznę, który nielegalnie kolekcjonował na swej działce zabytkowe płyty i pomniki nagrobne zatrzymała zachodniopomorska policja.
Na działce 55-letniego mieszkańca Myśliborza policjanci znaleźli ustawionych kilkanaście skradzionych pomników cmentarnych i pamiątkowych. Było to m.in. kilka pomników z czasów I wojny światowej, cokoły pomników nagrobnych, płyty nagrobne z XIX i XX w. oraz ważący kilka ton, wielki granitowy pomnik poświęcony poległym w wojnie francusko-pruskiej. Mężczyzna kolekcjonował również zabytkowe elementy z grobów, np. tabliczki.

– W rozmowie z policjantami mężczyzna stwierdził, że lubi rzeźbę i krzyże, i że w ten sposób może je ocalić od zapomnienia, stosując nowoczesne podejście do tradycji – powiedziała Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Kolekcjoner przyznał, że wiedział, że pomniki pochodzą z cmentarzy. Zbierał je kilka lat, część pomników przywiózł mu jego syn. Teraz usłyszy zarzuty kradzieży.

– Wszedł on nielegalnie w posiadanie zabytków i je przechowywał. Grozi mu kara do pięciu lat pozbawiania wolności – powiedziała Rudzińska. O tym gdzie teraz trafią zabytkowe pomniki cmentarne zdecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.