PARTNER PORTALU
  • BGK

Zawrzało na konwencie marszałków

  • JL    20 marca 2010 - 09:15

I to nie dlatego, że podczas ostatniego dnia obrad omawiano strategię energetyczną. Oburzenie zebranych w Kamieniu Śląskim wywołała nowelizacja ustaw związanych z restrukturyzacją kolei.
Marszałkowie ostro zareagowali na przedstawiony przez wiceministra resortu infrastruktury Juliusza Engelhardta projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji, komercjalizacji i prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych oraz ustawy o transporcie kolejowym. Projekt zakłada m.in. wyłączenie PKP Intercity, PKP Cargo oraz Przewozów Regionalnych z zakazu ogłoszenia upadłości. Minister tłumaczył, że nowelizacja wynika z konieczności wdrożenia zaleceń Unii Europejskiej. Według nich kraje członkowskie mają obowiązek zniesienia nieograniczonych gwarancji państwa przedsiębiorstwom kolejowym.

Marszałek mazowiecki Adam Struzik pytał, dlaczego projekt pojawił się akurat w momencie konfliktu Przewozów Regionalnych z grupą PKP. Szefowie regionów mówili o tym, że zmiany ustawy będą oznaczały koniec kolejowej spółki samorządowej. Marszałek śląski Bogusław Śmigielski zwrócił uwagę na niepokojąco szybkie tempo proponowanych zmian.

Minister ripostował, że resort stoi na gruncie porozumienia z samorządami. Przykładem choćby to, że 23 marca rząd omówi ustawę, na podstawie której wszystkie przewidziane nieruchomości zostaną przekazane aportem Przewozom Regionalnym.

Zapewnienia ministra nie przekonały marszałków. Protestowali przeciwko wprowadzaniu tak istotnych zmian niemal bez konsultacji. Dlatego marszałek opolski Józef Sebesta, apelował, aby wstrzymać tempo wprowadzania zmian i przed następnym konwentem wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie. Uczestnicy obrad przyjęli to rozwiązanie.

Prezes Przewozów Regionalnych Tomasz Moraczewski przedstawił obradującym sytuację spółki. Mówił m.in. o porozumieniach z PKP Intercity i PKP Linie Energetyczne oraz o przygotowywanym porozumieniu z PKP PLK. Umowy te oznaczają stopniową spłatę zadłużeń spółki samorządowej wobec firm z grupy PKP.


Marszałkowie 19 marca omawiali też kwestie związane ze strategią rozwoju energetyki w Polsce do 2030 r. oraz współdziałania regionalnych systemów administracji publicznej z centralną platformą usług elektronicznych ePUAP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • NiT, 2010-03-22 19:19:55

    ERG ma racje.
  • ERG, 2010-03-20 10:39:31

    Marszałkowie powinni postawić wspólny wniosek do premiera o odwołanie tego nieudacznika Juliusza Engelhardta choćby za 6 letnie opóźnienie aportu ,przedstawienie Marszałkom nierzetelnej informacji o stanie spółki PR,działanie szkodzące spółce samorządowej