PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbierają na zabytki Starego Cmentarza w Łodzi

  • PAP    30 października 2011 - 10:07
Zbierają na zabytki Starego Cmentarza w Łodzi

Po raz 17. łodzianie zbierają pieniądze na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej - najstarszej nekropolii w mieście. Pochowani są tu katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia.
Tegoroczną kwestę rozpoczęła już w sobotę łódzka młodzież szkolna. W niedzielę pieniądze na ratowanie zabytków cmentarza są zbierane od godziny 9. Podobnie będzie w poniedziałek i we wtorek 1 listopada.

Jak co roku oprócz młodzieży szkolnej i studentów kwestują też m.in. przewodnicy turystyczni, członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem, politycy, samorządowcy (zabierz głos/oceń prezydenta), dziennikarze i ludzie kultury.

- Kwesta tradycyjnie odbywa się na trzech częściach Starego Cmentarza. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich łodzian, miłośników naszego miasta i jego zabytków - powiedział Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

O tym, które z zabytków nekropolii są odnawiane w danym roku, decyduje specjalna rada złożona z członków Towarzystwa, historyków i konserwatorów zabytków. Podsumowanie tegorocznej kwesty odbędzie się 5 listopada w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej.

Kwestę zainicjował przed laty nieżyjący już nestor łódzkich przewodników Stanisław Łukawski oraz łódzki ośrodek TVP. Od tego czasu udało się zebrać w sumie ponad 700 tys. zł. Do tej pory odnowiono ok. stu zabytków. Tradycyjnie 10 proc. zebranej w danym roku kwoty przeznaczane jest na ratowanie neogotyckiego mauzoleum fabrykanta Karola Scheiblera.

- Zapraszam wszystkich na oglądanie efektów tegorocznych prac na kaplicy Karola Scheiblera, największego łódzkiego przemysłowca. Jest naprawdę się czym pochwalić. Mamy w tym roku wykonaną m.in. zmianę pokrycia dachu i oszklone okna. Warto to zobaczyć - powiedziała Łucja Robak z fundacji na rzecz ratowania Kaplicy Karola Scheiblera.

Na Starym Cmentarzu pochowani są katolicy, ewangelicy i wyznawcy prawosławia. Nekropolia powstała w latach 1855-1858. Znajduje się na nim niemal 600 zabytkowych obiektów sztuki nagrobnej, świadczących o wielokulturowej historii Łodzi. Niemal 200 z nich wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Stary Cmentarz był miejscem pochówku przemysłowców, lekarzy, prawników, uczestników walk o niepodległość i ludzi zasłużonych dla rozwoju miasta, jego sztuki i oświaty. Znajdują się tu mauzolea łódzkich rodów fabrykanckich - Grohmanów, Geyerów, Kunitzerów, Kindermannów.

Na tym cmentarzu pochowani są też m.in.: porucznik Stefan Pogonowski, jeden z bohaterów bitwy warszawskiej 1920 roku, rzeźbiarz Wacław Konopka, wybitny malarz i teoretyk sztuki z kręgu konstruktywizmu Władysław Strzemiński, a także aktor Leon Niemczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.