PARTNER PORTALU
 • BGK

Zbigniew Ziobro: 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości dla OSP w całej Polsce

 • PAP/AK    31 stycznia 2018 - 14:49
Zbigniew Ziobro: 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości dla OSP w całej Polsce
Zbigniew Ziobro. (fot. ms.gov.pl)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał w Rabce-Zdroju sprzęt ratowniczy dla strażaków z jednostek OSP w powiecie nowotarskim. Zapowiedział, że program wyposażenia w sprzęt ratowniczy, na który przeznaczono 100 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości, trafi do jednostek OSP w całym kraju.
"Uruchamiamy program warty 100 milionów zł przeznaczony dla Ochotniczej Straży Pożarnej w całej Polsce. Program jest ukierunkowany na zwiększenie bezpieczeństwa Polaków" - poinformował Ziobro na konferencji prasowej w Rabce-Zdroju (Małopolska).

Jak dodał, według statystyk pierwszymi na miejscu wypadku są przedstawiciele OSP. "Druhowie z OSP często mają bardzo wysokie kwalifikacje, są świetnie przygotowani, niestety bywa, że posiadają bardzo marny sprzęt" - mówił minister sprawiedliwości.

Podkreślił, że jest to największy w historii "zastrzyk pieniędzy dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce". Pilotażowy program wyposażenia w sprzęt jednostek OSP został przeprowadzony w Małopolsce. Jak zaznaczył minister wypadł on znakomicie i po ocenie, rozmowach z wieloma strażakami i ludźmi którzy korzystają z ich pomocy, akcją zostały objęte jednostki w całym kraju.

Pieniądze na sprzęt mają być wydane w całości w bieżącym roku. Fundusze zostaną przekazane samorządowcom, którzy zakupią sprzęt według zapotrzebowania jednostek OSP. "Moja decyzja jest wyrazem szacunku dla Ochotniczych Straży Pożarnych" - podkreślił Ziobro.

Jak wyjaśnił jednostki OSP będą zwracały się do swoich samorządowców o zakup potrzebnego sprzętu a następnie środki będą uruchamiane. Począwszy od piątku co dwa tygodnie będą ogłaszane nowe konkursy na wyposażenie w sprzęt jednostek OSP w poszczególnych województwach.

Poseł ziemi sądeckiej i jednocześnie szef małopolskich strażaków ochotników Edward Siarka (PiS) zwrócił uwagę, że Polska jest fenomenem na skalę europejską posiadając jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

"Ruch strażacki gromadzi niezwykłych ludzi z jedną pasją. Ludzi, którzy bardzo często poświęcają wszystkie swoje umiejętności, swoją wiedzę i doświadczenie, aby pomagać ludziom w potrzebie. Dzisiaj strażacy ochotnicy to ludzie działający profesjonalnie, którzy potrafią korzystać ze sprzętu do ratowania życia. Przez lata oczekiwaliśmy takiego programu żeby Każda jednostka OSP w Polsce posiadała torbę medyczną, defibrylator, nosze i inny podstawowy sprzęt, który ratuje ludzkie życie" - mówił Siarka.

Pieniądze na program pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości. Jak wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, Fundusz Sprawiedliwości to środki zasądzone przez sąd od przestępców i sprawców wypadków.

"Stąd bardzo ważny aspekt tego programu, że nie są to pieniądze pochodzące z podatków tylko wprost od przestępców, a zwłaszcza przestępców drogowych tych, którzy powodują wypadki, często z tragicznym skutkiem" - zaznaczył.

W Polsce działa około 16000 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do każdej z tych jednostek ma trafić podstawowa torba ratownicza R1 z najnowocześniejszym wyposażeniem do udzielenia pomocy ofiarom wypadków. Koszt takiej jednej torby to około 6 do 8 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • Mariusz , 2018-03-15 14:08:26

  Nasz jelcz 40lat i wiele przednim w gminie średnia 30 lat. Tylko warmińsko-mazurskie takie biedne
 • Starr66, 2018-02-22 14:50:00

  Do Kierowca osp pow Mrągowo : Będziesz miał okazje zrobić Jubileusz.
 • Marcin, 2018-02-13 15:06:31

  Do Kierowca osp pow Mrągowo : 85% ma a reszta ? Bardzo dobry pomyślą torby i defibrylatory. Od czegoś trzeba zacząć. Jeszcze 2 lata temu nie było tych funduszy,teraz jest 100 milionów i już są tacy co narzekaja