PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbrodnia katyńska na wystawie IPN

  • PAP    12 kwietnia 2010 - 14:41

Dzisiaj (12. kwietnia) otwarto w Kielcach wystawę "Zbrodnia katyńska".
Tragedię 22 tys. polskich obywateli rozstrzelanych przed 70 laty na polecenie najwyższych władz ZSRR obrazuje wystawa "Zbrodnia katyńska", otwarta w poniedziałek w Kielcach przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak informują przedstawione na 20 planszach źródła - m.in. zdjęcia dokumentów, fotografie ofiar i opracowania historyków - z terenu przedwojennego woj. kieleckiego zginęły z rąk NKWD 2354 osoby. Było wśród nich 736 funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej, 700 urzędników, 314 żołnierzy i zawodowych oficerów Wojska Polskiego, 313 nauczycieli, 118 inżynierów i 88 lekarzy.

Pozostałe ofiary - to ziemianie, prawnicy, leśnicy, technicy, kupcy, przedsiębiorcy, rolnicy, artyści, robotnicy, księża, farmaceuci, dziennikarze oraz studenci, uczniowie i harcerze. Mieszkańcy Kielecczyzny byli więzieni i mordowani we wszystkich związanych ze zbrodnią katyńską miejscach kaźni - Katyniu - 609 osób, Kalininie (Twerze) - 702, Charkowie - 386 oraz prawdopodobnie w Mińsku na Białorusi, a także w Kijowie, Charkowie i Chersonie na Ukrainie (łącznie 657 osób).

Na dziewięciu planszach przybliżono 19 sylwetek ofiar, prezentując ich biogramy opatrzone pamiątkowymi fotografiami.

Zbrodni katyńskiej dokonano na chronionych prawem międzynarodowym jeńcach wojennych, wziętych do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku oraz na osobach cywilnych, aresztowanych przez policję polityczną NKWD. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła inteligencja.

Organizatorzy wystawy - ustawionej na centralnym placu Kielc - wyłożyli księgę, do której można wpisywać kondolencje, w związku ze śmiercią 96 pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w sobotę pod Smoleńskiem w drodze na rocznicowe uroczystości do Katynia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: