PARTNER PORTALU
  • BGK

Zbudować sieć powiązań w Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej

  • AT    13 lutego 2013 - 10:59
Zbudować sieć powiązań w Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej

- Jeżeli chcemy skutecznie działać w obrębie Aglomeracji, musimy zbudować sieć powiązań - mówi przewodniczący zespołu ds. instytucji otoczenia biznesu Andrzej Spychalski. O rozwoju aglomeracji kalisko-ostrowskiej dyskutowano w Ostrowie Wielkopolskim.
Jak podaje kaliski magistrat każda firma, każda gmina czy każda organizacja może działać samodzielnie. I wielu działaczom, ta samodzielność jest bardzo droga. Ale nie od dziś wiadomo, że razem można więcej. Dlatego, od dłuższego czasu przedstawiciele 20 samorządów i instytucji zlokalizowanych w regionie kalisko - ostrowskim pracuje nad wypracowaniem koncepcji działania Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej.

Sama Aglomeracja znalazła już swoje miejsce w strategii rozwoju Polski. O wynikach zespołów działających w ramach projektu Współpraca dla rozwoju Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej i o realizowanych, przez Holdikom SA i Krajową Izbę Gospodarczą projektach dla sektora komunalnego, mówiono podczas spotkania informacyjnego, które odbyło się w Ostrowie. Bliska realizacji jest budowa sieci współpracy organizacji pozarządowych.

- Doszliśmy do wniosku, że należy utworzyć sieć współpracy, że powinniśmy powołać centrum wspierania i informacji dla organizacji pozarządowych - powiedział, podsumowując wyniki prac zespołu ds. organizacji pozarządowych, przewodniczący zespołu Tadeusz Krawczykowski.

Centrum skorzysta, prawdopodobnie, z obiektów i personelu Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości z filią w Ostrowie i punktami informacyjnymi w pozostałych miastach i gminach Aglomeracji. Przewidziano również wykorzystanie doświadczeń Ostrowskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości.

Rodzi się również sieć współpracy instytucji otoczenia biznesu. Tu główną rolę grają: kaliska Regionalna Izba Gospodarcza i Izba Przemysłowo - Handlowa Południowej Wielkopolski w Ostrowie.

- My uznajemy, że jeżeli chcemy skutecznie działać w obrębie Aglomeracji, musimy zbudować sieć powiązań. Chcemy zaproponować powołanie klastra współpracy i wiedzy organizacji otoczenia biznesu, a funkcję wiodącą powierzyć Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości - mówił przewodniczący zespołu ds. instytucji otoczenia biznesu, Andrzej Spychalski, dyrektor RIG w Kaliszu.

Mówiono również o tworzeniu wielkopolskiej sieci przedsiębiorstw komunalnych, działaniu sytemu monitoringu sektora komunalnego w regionie i kraju i o projekcie oceny kompetencji kadry kierującej sektorem komunalnym.

Zenon Kiczka, z ostrowskiego Holdikomu, zwracał uwagę na konieczność współpracy z sektorem nauki i z podobnymi sieciami w Unii Europejskiej. Sieciom będzie łatwiej aplikować o środki unijne, a wykorzystanie ich w całej grupie zwiększy efektywność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Ostrow1976, 2013-11-18 12:08:45

    Bardzo podoba mi sie idea owej aglomeracji, widze same plusy we wspolpracy na taka skale i mysle ze da wymierne korzysci. Trzymam kciuki za dalszy rozwoj!