PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdemontowano szczyt hełmu gdańskiego Ratusza Głównego Miasta

  • PAP    18 maja 2011 - 17:50

Zakończył się demontaż szczytu hełmu gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. W nocy będący w złym stanie technicznym prawie 15-metrowy czubek wieży zostanie przewieziony na teren firmy, która naprawi konstrukcję.
Demontaż szczytu hełmu trwał około trzech godzin. Czubek wieży został odcięty, a następnie przymocowany za pomocą kilku szelek do kwadratowego trawersu podpiętego do ramienia ok. 100-metrowym dźwigu. Operację utrudniał wiatr, który wiał w środę nad Gdańskiem.

Tuż przed godz. 15 wiatr uspokoił się na tyle, że specjaliści nadzorujący demontaż zdecydowali się podnieść ważący ok. 8-10 ton szczyt hełmu, by następnie powoli opuścić go na ziemię.

Jak poinformowała Monika Kryger, rzeczniczka Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które ma w ratuszu swoją główną siedzibę, czubek hełmu pozostanie na placu na Głównym Mieście do późnych godzin nocnych. "Gdy na ulicach będzie mały ruch, konstrukcja zostanie odtransportowana na plac poza centrum Gdańska, gdzie zajmą się nią konserwatorzy" - powiedziała Kryger.

Przetarg na demontaż i odbudowę hełmu wygrała kilka tygodni temu firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Gdańsku. Po oględzinach szczytu wieży, specjaliści tej firmy ocenią, które elementy konstrukcji wystarczy wzmocnić, a które trzeba będzie zbudować na nowo.

Zakończenie prac przewidywane jest na koniec sierpnia.

Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich. Stan jego najwyższej, liczącej ok. 15 metrów wysokości, części okazał się na tyle zły, że zdecydowano o jej demontażu i zbudowaniu na nowo.

Przed ponownym zamontowaniem na wieży, na szczycie odtworzonego fragmentu hełmu zostanie zainstalowana rzeźba Zygmunta II Augusta, która została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Rzeźbę poddano konserwacji, a wraz z nią mechanizm, dzięki któremu jeszcze parę lat temu figura obracała się pod naporem wiatru.

Mierzący ok. 80 metrów wysokości gdański Ratusz Głównego Miasta, to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ona ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W 1945 roku ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ub. wieku udało się m.in., odtworzyć wieżę i mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy to w obiekcie utworzono miejskie muzeum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.