PARTNER PORTALU
  • BGK

Zderzenie autokaru - ćwiczenia przed Euro

  • PAP    26 kwietnia 2012 - 17:44
Zderzenie autokaru - ćwiczenia przed Euro

Zderzenie autokaru wiozącego kibiców na mecz Euro 2012 do Warszawy z cysterną, wśród kilkudziesięciu osób są zabici i ranni - taki scenariusz zdarzeń ćwiczyli w środę strażacy, ratownicy medyczni i inne służby na budowanej obwodnicy Zambrowa (Podlaskie).
Żeby oddać realizm sytuacji, scenariusz ćwiczeń nie był znany wcześniej ich uczestnikom. W sumie było to dwieście osób: strażaków, policjantów, funkcjonariuszy SG, ratowników medycznych pogotowia i lekarzy ze szpitala miejskiego w Zambrowie.

Scenariusz zakładał, że kierowca autobusu, który wiózł ok. 50 cudzoziemców - kibiców na mecz do Warszawy - musiał nagle ominąć rozbite na jezdni puszki i butelki i uderzył w wyprzedzającą go w tym czasie cysternę przewożącą gaz. Dodatkowo w cysternę uderzył samochód osobowy, co spowodowało wyciek i pożar gazu.

Ćwiczenia odbyły się na nowo wybudowanym odcinku obwodnicy Zambrowa. Miały służyć przygotowaniu różnych służb na wypadek podobnego zdarzenia drogowego w czasie Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Najbliższy województwu podlaskiemu (zabierz głos/oceń marszałka) stadion Euro 2012 jest w Warszawie i na trasie Białystok-Warszawa można się spodziewać zwiększonego ruchu drogowego zarówno z regionu, jak i tranzytowego np. z Litwy.

Żeby maksymalnie oddać realia sytuacji z cudzoziemcami, pozoranci odgrywający swoje role pasażerów autokaru mówili po rosyjsku, niemiecku i angielsku, mieli też zeskanowane paszporty różnych krajów. Akcja ratownicza odbywała się zarówno w miejscu symulowanego wypadku, ale także w szpitalu w Zambrowie, gdzie odwożono rannych.

Rzecznik prasowy podlaskich strażaków Marcin Janowski powiedział po ćwiczeniach PAP, że szczegółowe wnioski będą znane za jakiś czas, bo trzeba zebrać spostrzeżenia i oceny z różnych punktów akcji.

Zwrócił jednak uwagę na specyfikę regionu: w Zambrowie, który leży najbliżej miejsca symulowanego wypadku, na zmianie jest tylko siedmiu strażaków, a akcja ratownicza dotyczyła wiele razy większej liczby poszkodowanych.

- Nawet w takim miejscu powinny być służby przygotowane do niesienia pomocy, bo pierwsze minuty akcji są kluczowe dla życia poszkodowanych - dodał.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przy współudziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku. To ostatnie tak duże szkolenie służb w Podlaskiem przed rozpoczęciem Euro 2012.

W minioną środę w dwóch, byłych polsko-litewskich przejściach granicznych w Budzisku i Ogrodnikach przed Euro 2012 ćwiczyła SG oraz celnicy, inspekcja transportu drogowego i policja. W związku z piłkarskimi mistrzostwami Europy Polska tymczasowo - od 4 czerwca do 1 lipca - przywróci bowiem kontrole na swoich granicach z krajami UE.

W Budzisku i Ogrodnikach trwają przygotowania do wprowadzenia kontroli. Np. zostały ustawione specjalne bariery określające pasy ruchu, którymi mają poruszać się podróżni. SG zapewnia, że nie będzie kolejek i tamowania ruchu i nie wszystkie pojazdy będą kontrolowane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.