PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdobądź kulturalny bon

  • PAP    26 stycznia 2012 - 15:27
Zdobądź kulturalny bon

W siedmiu muzeach Małopolski zorganizowane grupy zwiedzających będą mogły skorzystać z "Bonu kultury" uprawniającego do udziału w dodatkowych zajęciach - warsztatach, spotkaniach i wykładach. 80 proc. kosztów tych zajęć zostanie pokryta z budżetu województwa.
- Chcemy ożywić nasze instytucje kultury i nadać im nową twarz, a jednocześnie zachęcić mieszkańców do korzystania z bardzo bogatej oferty kulturalnej, jaką mamy w regionie. Zależy nam, aby dostęp do tych placówek mieli także mieszkańcy małych miejscowości i dlatego naszymi partnerami w tym projekcie są samorządy gminne - mówił w czwartek o idei "Bonu kultury" marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa (oceń działania marszałka). Jak podkreślił jest to projekt pilotażowy.

Władze województwa liczą, że "Bon kultury" skłoni dyrektorów placówek do aktywnego zabiegania o zwiedzających, bo ta placówka, którą odwiedzi więcej osób, dostanie więcej pieniędzy.

W akcji prowadzonej pod hasłem "80 proc. zniżki, 100 proc. kultury" uczestniczyć będzie siedem z 10 muzeów podlegających samorządowi województwa.

Czytaj też: Miliony na inwestycje kulturalne

Placówki te przygotowały w sumie 22 projekty dodatkowych zajęć wykraczających poza ich standardową ofertę. Są to spotkania, warsztaty, wykłady, lekcje muzealne i koncerty, także dla osób niepełnosprawnych. - W muzeach nie mamy do czynienie wyłącznie z biernym zwiedzaniem. Można w nich uczestniczyć w zajęciach, które kształcą pewne umiejętności i rozwijają talenty - tłumaczył dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim, Krzysztof Markiel.

Z "Bonu kultury" będą mogły skorzystać grupy uczniów, seniorów, uczestników Uniwersytetu Trzeciego wieku czy warsztatów terapii zajęciowej. Bony - w postaci plastikowej karty - będą dystrybuowane przez samorządy gminne. Od lutego mają być one dostępne u wójtów i burmistrzów. - Rozdzielając bony uwzględniliśmy liczbę mieszkańców, liczbę uczniów i wysokość dochodu na jednego mieszkańca w gminie - wyjaśnił członek zarządu województwa, Witold Latusek.

Na realizację tego pilotażowego programu władze województwa chcą przeznaczyć w tym roku 1 mln zł. Szacuje się, że z dodatkowych zajęć skorzysta w Małopolsce 2012 r. prawie 40 tys. osób.

W projekcie będą uczestniczyć: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oraz Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec oraz Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.