PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdobycie władzy w CSW w Toruniu

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    3 lipca 2010 - 09:13
Zdobycie władzy w CSW w Toruniu

Od 1 lipca dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu jest Paweł Łubowski, krytyk i malarz. Przeciwko niemu są pracownicy placówki, minister kultury i marszałek województwa.
Prezydent Torunia Michał Zaleski wbrew opinii ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego obsadził na stanowisku dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu Pawła Łubowskiego. Pochodzi on z Poznania. Jest redaktorem naczelnym wydawanego przez ZPAP pisma „Artluk”, a poza tym, jak podaje strona internetowa placówki, zajmuje się „malarstwem sztalugowym, fotografią, projektowaniem” – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Centrum podlega prezydentowi miasta, ale współfinansowane jest przez ministra (50 proc.) i marszałka województwa (25 proc.), dlatego przed powołaniem szefa prezydent musi się z nimi skonsultować, choć posłuchać ich nie musi. Minister i marszałek przysłali negatywne opinie o Łubowskim. Mimo to prezydent go powołał.

Paweł Łubowski jest popierany – o czym się mówi w Toruniu – przez konserwatywnych i toruńskocentrycznych członków rady programowej CSW. W konkursie otrzymał najwięcej punktów, ale zaraz potem dało się słyszeć z komisji krytyczne uwagi. Np. że jednemu kandydatowi dano punkty za znajomość języka obcego, a innemu nie. Michał Korolko, członek jury, wicemarszałek województwa, napisał do prezydenta list, zwracając uwagę na nieprawidłowości. Prezydent długo się zastanawiał, ale krytyczne opinie pominął.

Minister kultury w negatywnej opinii o kandydacie napisał, że zależy mu na „zachowaniu dotychczasowego profilu CSW”. Protestuje też część rady programowej, która czuje się zmanipulowana – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.