PARTNER PORTALU
  • BGK

Zdynia: Rozpoczyna się weekend z Łemkowską Watrą - największe łemkowskie święto

  • PAP/AT    21 lipca 2017 - 12:43
Zdynia: Rozpoczyna się weekend z Łemkowską Watrą - największe łemkowskie święto
Łemkowska Watra to - jak informujś organizatorzy - największe i najbardziej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne społeczności łemkowskiej (fot.watrazdynia.pl)

W piątek (21 lipca) rozpoczyna się 35. Łemkowska Watra w Zdyni koło Gorlic.
• Od piątku do niedzieli (23 lipca) trwać będzie 35. Łemkowska Watra w Zdyni.

• To święto obfitujące w wydarzenia artystyczne co roku przyciąga Łemków z różnych zakątków świata i miłośników łemkowskiej kultury.

"Dla Łemków jest to wielkie święto, okazja do spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Podczas Watry nawiązują się nowe znajomości. Niektórzy nawet zakochują się w sobie, a potem się pobierają" - mówiła w jednej z rozmów atalia Hładyk ze Zjednoczenia Łemków, które organizuje imprezę.

Łemkowska Watra to - jak informują na stronie internetowej organizatorzy - największe i najbardziej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne społeczności łemkowskiej. W programie są atrakcje dla różnych grup wiekowych.

Na najmłodszych czekają konkursy śpiewu i recytacji. Wśród tradycyjnych konkursów przeglądu będą: przecinanie kłody, dojenie krowy, składanie siana. Dla zainteresowanych łemkowskimi strojami przygotowano specjalny pokaz mody.

Jak co roku wyjątkowo bogata będzie muzyczna odsłona Łemkowskiej Watry. W zdyńskim amfiteatrze wystąpią zespoły z Polski, Ukrainy, Słowacji, Serbii, Chorwacji. Większość grup, które przyjadą do Zdyni, prezentuje repertuar folkowy.

W ramach 35. Łemkowskiej Watry w Zdyni, w piątek i sobotę, w dawnym biurze organizatora przy Lemko-Street będą prowadzone konsultacje prawne dotyczące starań o zwrot własności utraconej w ramach akcji "Wisła".

Podczas Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 r. narodowość łemkowską zadeklarowało w Polsce ponad 10 tys. osób, z czego dla blisko 6 tys. była to jedyna narodowość. Według szacunków samych Łemków, ich liczba jest znacznie wyższa niż w spisie i wynosi ok. 60 tys.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.