PARTNER PORTALU
  • BGK

Ze zbiornikiem przeciwpowodziowym bezpieczniej w Gołdapi

  • PAP    23 października 2012 - 20:20
Ze zbiornikiem przeciwpowodziowym bezpieczniej w Gołdapi

7,1 mln zł kosztowała budowa przeciwpowodziowego zbiornika małej retencji w Gołdapi. Inwestycja została zrealizowana w całości z unijnego programu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, dzięki tej inwestycji mieszkańcy Gołdapi i terenów tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim nie muszą się już obawiać skutków wiosennych roztopów oraz intensywnych opadów.

Oprócz zbiornika małej retencji wodnej, o powierzchni 23,8 ha wraz z jazem piętrzącym o maksymalnej wysokości piętrzenia 2,1 m, powstała zapora ziemna na rzece Gołdapa w miejscowości Gołdap, a także przepompownia.

Zbiornik retencyjny spełniać będzie rolę czynnika ograniczającego wahania lustra wody w położonym powyżej jeziorze Gołdap. Przedsięwzięcie ma również duże znaczenie dla turystyki; sztuczne jezioro może bowiem pełnić funkcję rekreacyjną.

W tym roku na prace melioracyjne w województwie warmińsko-mazurskim przeznaczono z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - 40 mln 176 tys. zł, w tym z budżetu państwa 16 mln 166 tys. zł, a ze środków europejskich 24 mln 10 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.