PARTNER PORTALU
  • BGK

Żeby Polska wypiękniała

  • JL    25 maja 2010 - 09:42
Żeby Polska wypiękniała

21 projektów otrzymało nominacje w konkursie „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich”.
Nominacje do głównej nagrody wręczyli 25 maja w Muzeum Chopina w Warszawie minister Elżbieta Bieńkowska i wiceminister Adama Zdziebło. Przyznano je w siedmiu kategoriach. Laureatów konkursu poznamy podczas gali towarzyszącej III Forum Funduszy Europejskich, organizowanym w Warszawie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na początku października 2010 r.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem – wpłynęło 138 zgłoszeń. Najwięcej z woj. dolnośląskiego, podkarpackiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Najmniej ze świętokrzyskiego. Większość projektów zgłaszano w kategorii „Rewitalizacja” i „Turystyka aktywna”, najmniej – „Obszary wiejskie”.

Główną nagrodą w Konkursie jest statuetka Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich, tablica pamiątkowa, dyplom, a także działania promocyjne na skalę ogólnopolską.

Konkurs powstał trzy lata temu z inicjatywy ministerstwa rozwoju, by nagrodzić najlepsze przedsięwzięcia dotyczące rozwoju turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz rewitalizacji, współfinansowane z funduszy europejskich.

W kategorii „Zabytek” nominację dostała gmina Żmigród za modernizację i konserwację zabytkowej baszty oraz zespołu pałacowo-parkowego, Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Koszęcinie oraz zakon kamedułów z Bielan za modernizację i adaptację dawnego Domu Fundatora i Infirmerii w klasztorze.

Miasto Warszawa otrzymało nominację w kategorii „Rewitalizacja” za modernizację nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia, gmina Mikołów za adaptacja budynku kina na potrzeby Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z kinem studyjnym i sceną kameralną oraz Bydgoszcz za rewitalizację Wyspy Młyńskiej na cele rozwoju przedsiębiorczości.

Wśród nominowanych w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa” znalazł się Lublin za projekt „Lublin – Lwów: miasta filmowe”, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za „Dostępne muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych” oraz gmina Mieszkowice za zagospodarowanie turystyczne Gozdowic z uwzględnieniem rzecznego przejścia granicznego.

Nominacje w kategorii „Obszary wiejskie” dostał powiat Słupsk za utworzenie Centrum Edukacji Regionalnej na bazie odrestaurowanej wozowni w Warcinie, Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA za projekt garncarskiej wioski w Kamionce, Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” (gminy: Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz) za szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Gmina Barlinek otrzymała nominację w kategorii „Turystyka aktywna” za projekt „Nordic Walking – pasja bez granic”, gmina Sopot za I etap kompleksowej rewaloryzacji Parku Północnego w Sopocie oraz gmina Mszczonów za budowę kompleksu basenowego z wykorzystaniem źródeł termalnych.

Nominację w kategorii „Obiekt turystyczny” dostała gmina Wrocław za remont i modernizację Muzeum Miejskiego Wrocławia, gmina Toruń za Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Skole za stworzenie pensjonatu wypoczynkowego w Ustrzykach Dolnych

Województwo Śląskie dostało nominację w kategorii „Produkt promocyjny za ogólnopolską kampania promocyjną regionu. Konkuruje z nim woj. dolnośląskie za promocję markowych produktów turystycznych regionu oraz gmina Głuszuce za kreowanie i promocję transgranicznego produktu turystycznego – Strefa MTB

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.