PARTNER PORTALU
  • BGK

Żegluga Augustowska będzie mieć nowy statek. Na niepogodę

  • aw/PAP    7 września 2017 - 13:23
Żegluga Augustowska będzie mieć nowy statek. Na niepogodę
W 2012 roku ŻA zakupiła największy statek śródlądowy w Polsce (fot: Przedsiębiorstwo Żegluga Augustowska w Augustowie/augustow.pl)

O nowy statek, który pomieści 250 pasażerów, wzbogaci się Żegluga Augustowska. Przedsiębiorstwo posiada obecnie trzy statki, jeden może przewieźć 330, pozostałe dwa po 200 pasażerów.
Jak poinformował dyrektor ŻA Sławomir Aleksandrowicz, statek będzie gotowy albo w 2018 albo w 2019 roku. "To zależy jak będą postępowały prace, na dziś nie mamy pewności, kiedy dokładnie to będzie" - powiedział Aleksandrowicz.

Statek powstanie z dwóch używanych jednostek, które zostały już połączone w stoczni. W następnej kolejności zostanie wyposażony w silniki, a potem w niezbędne oprzyrządowanie.

"To będzie nowa oferta żeglugi, bo statek ma być przystosowany do tego, by pływał w różnych warunkach atmosferycznych, nawet zimą. Chcemy organizować na krytym pokładzie różne imprezy i spotkania dla grup zorganizowanych" - powiedział Aleksandrowicz. Dodał, że statek będzie idealny w gorszą pogodę także latem.

Aleksandrowicz powiedział, że statek będzie potrzebny w sezonach podobnych do tego, który mija, kiedy było mało słońca, sporo dni deszczowych i zimnych. "Wtedy u turystów jest mniejsze zainteresowanie pływaniem, Budując nowy statek, chcemy to zmienić" - dodał dyrektor ŻA.

W 2012 roku ŻA zakupiła największy statek śródlądowy w Polsce. Jednostka o nazwie "Swoboda" może zabrać na pokład 330 pasażerów, ma 40 metrów długości. Statek kosztował armatora 3 mln zł. Pokład dolny wykonany został na styl restauracyjny - z barem. Pokład górny to głównie miejsca siedzące. Pokład ten jest odkryty, dostosowany do tego, by można tam podziwiać piękne augustowskie krajobrazy.

Pozostałe dwa statki "Serwy" i "Sajno" mogą przewieźć po 200 osób. To statki starsze, zbudowane na początku lat 60-tych XX wieku.

Statkiem "Serwy" pływał w 1999 roku papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. Trasa zwana od tamtej pory "papieską" wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.

Statki ŻA pływają po kompleksie jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim. Kanał jest uznawany za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Na Kanale Augustowskim jest 18 śluz komorowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.