PARTNER PORTALU
  • BGK

Żegluga Augustowska już pływa

  • PAP    20 kwietnia 2013 - 12:17
Żegluga Augustowska już pływa

Pomimo lodu utrzymującego się jeszcze na większości jezior, Żegluga Augustowska rozpoczęła tegoroczny sezon turystyczny.
Statki zaczęły pływać na pierwsze, ale za to krótsze rejsy - poinformował dyrektor firmy Sławomir Aleksandrowicz.

W związku z długą zimą, na większości jezior w regionie wciąż jest jeszcze 20-30 cm lodu. Jak powiedział Aleksandrowicz, w okolicach Augustowa, na jeziorach Necko i Rospuda statki przedsiębiorstwa mogą już pływać, gorzej jest na jeziorze Białe.

Na razie nie można też pływać tzw. szlakiem papieskim, czyli trasą, którą w czerwcu 1999 roku pływał Jan Paweł II, wypoczywając w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski.

„Statki wypływają na razie na krótkie, czterdziestominutowe rejsy, na specjalne zamówienia. Nie możemy pływać do Studzienicznej, bo nie da się jeszcze pływać przez śluzy, a na jeziorze Białe zalega gruba warstwa lodu" - dodał Aleksandrowicz.

W północno-wschodniej części Polski jest jednak od kilku dni ciepło - temperatury w dzień sięgają kilkunastu stopni Celsjusza, dlatego Aleksandrowicz ma nadzieję, że do długiego weekendu majowego Kanał Augustowski będzie drożny.

Dodał, że Żegluga Augustowska rozpoczyna sezon z lekką obawą o frekwencję, bo ubiegły rok był słabszy dla przedsiębiorstwa. Z rejsów jej statkami skorzystało w 2012 roku 80 tys. pasażerów. We wcześniejszych latach było to nawet blisko 100 tys. osób.

„Wiemy, że ten rok również będzie trudny. Jesteśmy jednak optymistycznie nastawieni, że będzie lepszy, niż ubiegły" - powiedział dyrektor Aleksandrowicz.

Żegluga Augustowska obecnie dysponuje czterema statkami: „Serwy" i „Sajno" mogą przewieźć po 200 osób, „Perkoz" - 100. Od sierpnia 2012 roku atrakcją jest nowoczesny, największy w kraju statek śródlądowy „Swoboda", który może zabrać na pokład ponad 300 pasażerów.

Na Kanale Augustowskim jest 18 śluz komorowych. Kompleks jezior i rzek augustowskich, na których na początku XIX wieku został wyznaczony i zbudowany Kanał Augustowski, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.