PARTNER PORTALU
  • BGK

Żeromski lepszy niż Mrożek

  • PAP    22 października 2013 - 20:30
Żeromski lepszy niż Mrożek

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas sprzeciwił się propozycji zmiany patrona Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. We wrześniu dyrektor tego teatru, Piotr Szczerski, zaproponował, aby patronem placówki został Sławomir Mrożek.
Organem prowadzącym Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach jest samorząd województwa świętokrzyskiego.

"Zarząd Województwa Świętokrzyskiego nie będzie podejmował kroków, prowadzących do zmiany patrona kieleckiego teatru dramatycznego" - napisał Jarubas w stanowisku rozesłanym we wtorek mediom. Zaznaczył, że decyzję taką podjął „po zapoznaniu się z argumentami stron oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych, w tym m.in. wysłuchaniu opinii przedstawicieli świętokrzyskich środowisk twórczych".

"Uznając wkład pana Piotra Szczerskiego w rozwój Teatru Stefana Żeromskiego i oddając dyrektorowi prawo do kształtowania kieleckiej sceny dramatycznej, uważam jednak pomysł zmiany patrona za nieuzasadniony. Podobnie zresztą traktuję głosy, nawołujące do zmiany dyrektora teatru" - napisał Jarubas.

Marszałek podkreślił, że nazwisko Żeromskiego to „element regionalnej historii". Dodał że „przywiązanie do historii i tradycji to podstawa funkcjonowania społeczeństw". W opinii Jarubasa Żeromski od pokoleń funkcjonuje w świadomości mieszkańców regionu jako patron kieleckiego teatru dramatycznego i „nie ma żadnych uzasadnionych argumentów by to zmieniać".

Jarubas podkreślił w swoim stanowisku, że nie jest „jego wolą i rolą" rozstrzygać „czyj dorobek twórczy Stefana Żeromskiego czy Sławomira Mrożka - jest ważniejszy, bardziej wartościowy, czy ponadczasowy". Jego zdaniem taką dyskusję mogą podjąć literaturoznawcy.

"Mam nadzieję, że zgłoszona przez dyrektora teatru propozycja i będąca jej konsekwencją publiczna debata, przyczynią się do popularyzacji dorobku obu twórców, tak Mrożka, jak i Żeromskiego" - napisał marszałek. Zaznaczył, że nie widzi przeszkód by w teatrze im. Stefana Żeromskiego organizować np. festiwal twórczości Sławomira Mrożka.

Dyskusję na temat patrona teatru zapoczątkował 26 września b.r. dyrektor placówki Piotr Szczerski. - Od 15 lat Sławomir Mrożek był najbliżej związany z Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, przyjeżdżał tu na wszystkie swoje premiery, bywał też tutaj prywatnie. Czuł się tu jak u siebie w domu - argumentował wówczas Szczerski.

Historia kieleckiego Teatru, mieszczącego się przy reprezentacyjnym deptaku w śródmieściu - ulicy Sienkiewicza, sięga drugiej połowy XIX wieku. Inauguracyjne przedstawienie odbyło się w nowym gmachu w styczniu 1879 roku. Przez lata nazywano go „Teatrem Ludwika" na cześć fundatora.

Wiadomo, że jego bywalcem był m.in. młody Żeromski, który pisał o nim w swoich „Dziennikach". Obecny teatr zachował w ogromnej części swój pierwotny wygląd. Budynek zaprojektował znany kielecki architekt Franciszek Ksawery Kowalski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.