PARTNER PORTALU
  • BGK

Zespół "Śląsk" wspólną instytucją województwa i resortu kultury

  • PAP/MN    17 maja 2017 - 13:53
Zespół "Śląsk" wspólną instytucją województwa i resortu kultury
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" istnieje od 1 lipca 1953 roku. (fot. ZPiT Śląsk/Facebook)

Zespół "Śląsk" jest teraz wspólną instytucją województwa śląskiego i resortu kultury.
• Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz przedstawiciele zarządu województwa śląskiego podpisali w środę (17 maja) w Koszęcinie umowę w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

• Gliński mówił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło w tym roku współprowadzić wraz z samorządami 10 instytucji kultury w całym kraju.

• Poza wsparciem finansowym umowa ureguluje także sprawy związane z obsadą personalną dyrekcji zespołu.

Dla powstałego w 1953 r. zespołu, uważanego za ambasadora polskiej kultury, umowa ma nie tylko znaczenie prestiżowe - oznacza to poprawę kondycji finansowej i lepsze warunki do rozwoju. Na mocy umowy ministerstwo przekazywać będzie zespołowi 5 mln zł rocznie, natomiast województwo śląskie 17 mln zł. W dotychczas obowiązującym modelu finansowania w minionych ostatnich dwóch latach z budżetu województwa na utrzymanie "Śląska" przeznaczono średnio 19 mln zł rocznie.

"Podpisaliśmy ważne porozumienie dla polskiej kultury, ale ważne także dla zespołu +Śląsk+. Zespół Śląsk to jest perła w koronie polskiej kultury, także wizytówka polskiej kultury za granicą" - powiedział Gliński. Dodał, że pieniądze, które zasilą koszęcińską instytucję, mają być przeznaczone przede wszystkim na działalność artystyczną.

Wicepremier mówił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło w tym roku współprowadzić wraz z samorządami 10 instytucji kultury w całym kraju. Od dawna zasługiwały one na wsparcie z budżetu centralnego - podkreślił i dodał, że decydowały przede wszystkim kryteria artystyczne, ale też rola tych instytucji w regionie i kraju. Zespół "Śląsk" był od początku faworytem - zaznaczył.

Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa podkreślił, że podziękowania za sfinalizowanie umowy należą się nie tylko tym, którzy starali się o docenienie "Śląska", ale przede wszystkim artystom, którzy przez lata tworzyli historię zespołu. W swoim wystąpieniu zaapelował też, by resort kultury wspierał więcej instytucji w regonie.

"Odkąd czynnie angażuję się w politykę, są ciągłe petycje to Warszawy, żeby ministerstwo kultury zauważyło liczne jednostki kultury, które są w woj. śląskim i żeby na tej mapie Polski, gdzie ministerstwo angażuje się w różnorakie przedsięwzięcia, Śląsk był bardziej doceniany" - powiedział marszałek. Ocenił, że region jest na tej mapie białą plamą. "Kolorową!" - zaoponował na te słowa Gliński.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.