PARTNER PORTALU
  • BGK

Zgrzyt tramwajów przestanie przeszkadzać melomanom

  • JL    16 czerwca 2010 - 08:55
Zgrzyt tramwajów przestanie przeszkadzać melomanom

O tym, gdzie powstanie i jaka będzie nowa krakowska filharmonia rozmawiano podczas pierwszego posiedzenia zespołu mającego przygotować założenia projektu jej budowy.
Spotkanie odbyło się 15 czerwca. Uczestniczyli w nim m.in. marszałek Marek Nawara, wicemarszałek Leszek Zegzda, rektor Akademii Muzycznej prof. Stanisław Krawczyński oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Krakowskiej Paweł Przytocki.

Zespół zadaniowy ds. przygotowania założeń projektu budowy filharmonii powstał w kwietniu 2010 r. Ma on m.in. wybrać optymalną lokalizację, opracować założenia konkursu urbanistyczno-architektonicznego oraz opiniować projekt wniosku o dofinansowanie budowy z funduszy europejskich.

Inspiratorem budowy nowej filharmonii jest samorząd województwa, który będzie się ubiegać o dofinansowanie unijne inwestycji z kolejnego okresu programowania (2014-2020). Do 2013 r. trzeba m.in. wybrać lokalizację. Pod uwagę brane są miejsca w centrum miasta, jak również bardziej od niego oddalone.

– Budowa filharmonii na miarę XXI w. jest koniecznym elementem tworzenia prestiżu Małopolski, opartego na pozycji Krakowa – miasta metropolitalnego w regionie, kulturalnej stolicy Polski oraz europejskiego miasta kultury – mówił marszałek Nawara.

Powstanie nowoczesny obiekt spełniający najwyższe współczesne standardy techniczne, akustyczne i funkcjonalne. Wiadomo, że ma być niezwykły jak opera w Sydney.

Filharmonia Krakowska mieści się w użyczonym jej przez kurię dawnym Domu Katolickim, wybudowanym w 1931 r. przez kardynała księcia Adama Sapiehę. Dom jest za mały. Brakuje zaplecza technicznego. Ponadto niewystarczające jest zabezpieczenie budynku przed hałasem ulicznym i przed wibracjami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.