PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra: Dawny budynek archiwum stanie się domem kultury

  • PAP/MN    26 października 2017 - 15:39
Zielona Góra: Dawny budynek archiwum stanie się domem kultury
Umowę na przebudowę zabytkowego pałacu podpisano w czwartek, 26 października. (fot. UM Zielona Góra)

Ponad 5 mln zł będą kosztowały remont i przebudowa zabytkowego pałacu w Starym Kisielinie (obecnie Zielona Góra) na potrzeby domu kultury. Do 2014 roku był on siedzibą Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
W czwartek została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji - firmą z Kopanicy (woj. wielkopolskie). Zgodnie z nią prace mają zakończyć się do końca września przyszłego roku. Zadanie uzyskało 85 proc. dofinansowania z funduszy unijnych, co daje kwotę prawie 3,5 mln zł.

Nowy dom kultury będzie filią Zielonogórskiego Ośrodka Kultury - samorządowej instytucji kultury.

"W obiekcie znajdzie się miejsce nie tylko na prowadzenie działalności podstawowej, miedzy innymi sala widowiskowa, ale również miejsce dla zespołów i stowarzyszeń, które na terenie Nowego i Starego Kisielina działają, a wciąż szukają swojego miejsca na próby i spotkania " - powiedziała dyr. zielonogórskiego ośrodka kultury Agata Miedzińska.

Czytaj też: Skanseny od nowa, czyli... "Skansenova"

Dodała, że dzięki tej inwestycji zabytkowy pałac i jego otoczenie odzyskają dawny blask, a ich funkcja zagwarantuje utrzymanie i dbałość o dobry stan zabytku.

Remont i adaptacja budynku na potrzeby kultury zostanie przeprowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków z dbałością o nienaruszenie walorów historycznych obiektu.

Przed trzema laty pałac w Starym Kisielinie opuściło zielonogórskie Archiwum Państwowe, które przeniosło się do nowo wybudowanej siedziby. Od tego czasu pałac nie był użytkowany, a co za tym idzie jego stan techniczny pogarszał się.

Czytaj też: Tak będą wyglądały pomniki smoleńskie. Kiedy powstaną?

Historia pałacu w Starym Kisielinie sięga 1837 r. Piętrowy dwór wybudował Carl Ludwig baron von Stosch. W latach 1896-97 rozbudował go Felix Georg hrabia von Stosch, nadając mu obecną formę. Po II wojnie w pałacu stacjonowały wojska radzieckie, potem należał do PGR-u i przedsiębiorstwa budowlanego. Od 1959 do 2014 r. był siedzibą archiwum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.