PARTNER PORTALU
 • BGK

Zielona Góra, Kubicki: Straż Miejska przestanie działać od końca marca. Zamiast niej nowa służba porządkowa

 • PAP/AT    3 lutego 2016 - 17:23
Zielona Góra, Kubicki: Straż Miejska przestanie działać od końca marca. Zamiast niej nowa służba porządkowa

Prezydent przyznał, że jednym z powodów jego decyzji były także docierające ostatnio do opinii publicznej niepokojące sygnały dotyczące działania Straży Miejskiej (fot.Youtube)

• Prezydent podjął decyzję o zawieszeniu Straży Miejskiej w Zielonej Górze.
• Formalnie decyzję o likwidacji jednostki może podjąć Rada Miejska.
• Kubicki chce powołać nową służbę porządkową w miejsce straży.
Działalność Straży Miejskiej w Zielonej Górze zostanie zawieszona. Taką decyzję podjął prezydent miasta Janusz Kubicki, który zlecił już wdrożenie odpowiednich działań w tym kierunku.

Według prezydenta ta formacja w obecnej formie nie sprawdziła się i wymaga radykalnych rozwiązań. Straż Miejską ma zastąpić nowa służba porządkowa.

"Krytyczny w stosunku do pracy Straży Miejskiej byłem dość często. Zmienialiśmy sposób jej funkcjonowania, zwiększaliśmy liczbę radiowozów, dzieliliśmy Zieloną Górę na dzielnice, każdy miał swój rewir. Nie przyniosło to poprawy jej funkcjonowania i dlatego też uważam, że ta formuła się wyczerpała. Na pewno trzeba się zastanowić, jak to ma funkcjonować, bo nie tak jak było" - powiedział Janusz Kubicki.

Czytaj też: Zielona Góra: Straż miejska jednak do likwidacji

Prezydent przyznał, że jednym z powodów jego decyzji były także docierające ostatnio do opinii publicznej niepokojące sygnały dotyczące działania Straży Miejskiej.

W internecie pojawił się m.in. amatorski film, na którym widać jak strażnicy w zacisznym miejscu odpoczywają zamiast patrolować ulice. Ponadto w tym roku na jeździe pod wpływem alkoholu został przyłapany szef zielonogórskiej Straży Miejskiej podczas jednej z porannych akcji kontrolnych policji.

Kubicki przeprowadził nawet sondę wśród mieszkańców nt. planów likwidacji tej formacji. Na własnym profilu na jednym z portali społecznościowych poprosił zielonogórzan o opinie na ten temat. Jak powiedział w ankiecie wzięło udział ponad 200 internautów, z których zdecydowana większość uznała, że Straż Miejska nie jest potrzebna.

"Zdecydowałem się na zawieszenie funkcjonowania Straży Miejskiej. Przestanie ona działać od końca marca br., a do tego czasu zatrudnione w niej osoby otrzymają wypowiedzenia z trybie zgodnym z obowiązującym prawem. Niewykluczone, że część z nich otrzyma propozycję zatrudnienia w nowej służbie porządkowej działającej na rzecz miasta. Mogą na to liczyć ludzie, którzy sumiennie wykonywali powierzane im obowiązki" - dodał Kubicki.

Formalnie Straż Miejsca nie przestanie istnieć, gdyż decyzje o jej likwidacji może podjąć Rada Miasta.

Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Adam Urbaniak powiedział, że prezydent nie może samodzielnie zawiesić działalności całej Straży Miejskiej, a jedynie konkretnego strażnika, jeśli jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie przygotowawcze.

"Natomiast o istnieniu Straży Miejskiej zgodnie z Ustawą o strażach gminnych decyduje rada, nie prezydent. Ponadto, w przypadku zamiaru likwidacji straży konieczna jest opinia komendanta wojewódzkiego policji. Na razie zastanawiamy się w radzie, co zrobić w obecnej sytuacji, kiedy prezydent nie stosuje się do przepisów" - dodał Urbaniak.

Straż Miejska funkcjonuje w Zielonej Górze od 5 sierpnia 2008 roku. Obecnie pracuje w niej 27 strażników i trzy osoby cywilne. Na utrzymanie formacji miasto wydaje rocznie ok. 2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (6)

 • Zlikwidować to dziadostwo, 2016-02-09 13:23:08

  straż miejska nie jest potrzebna (celowo z małej litery na początku zdania), bo to instytucja z czasów średniowiecza albo i wcześniejszych, gdy nie było policji, kamer i geolokalizacji. Obecnie jest to relikt przeszłości. Zadania sm w większości pokrywają się z zadaniami policji, a niebiescy wyposa...żeni są zarówno przez prawo jak i sprzętowo lepiej do ich realizacji.  rozwiń
 • Piotr, 2016-02-05 09:52:13

  Pan Prezydent strzela sobie w kolano. Co z niego za Szef skoro nie potrafi sobie poradzić z 30 pracownikami. A jak sobie radzi z resztą pracowników UM ? Jak można dobrze zarządzać dużym miastem, urzędem i szeregiem miejskich podmiotów nie radząc sobie z Strażą Miejską ? Skoro Komendant to pijak a ...straznicy zostali złapani na lenistwie w pracy - to trzeba winych ukarać. Winnych a nie wszystkich. Odpowiedzielnosć zbiorowa ? A to co Pan Prezydent sobie wymyślił to prymitywne obchodzenie prawa i wchodzenie bocznymi drzwiami w kompetencje zastrzezone dla Rady Miejskiej.  rozwiń
 • Realista, 2016-02-04 19:44:36

  Do Yogi: Jakakolwiek będzie ta nowa służba nie będzie miała prawie żadnych uprawnień. Nie będzie mogła dać mandatu, bo to może albo policja albo straż miejska. Pijaka na wytrzeźwiałkę nie weźmie, bo musi mieć prawo wynikające z ustawy. Do spalającego smieci na posesję nie wejdzie. Wraków nie wywiezi...e. Więc co będzie robić? Głosić chwałę i wielbić stopę pana prezydentunia? :)  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: