PARTNER PORTALU
 • BGK

Zielona Góra: Straż miejska jednak do likwidacji

 • AW    28 stycznia 2016 - 10:13
Zielona Góra: Straż miejska jednak do likwidacji
Postulat likwidacji straży miejskiej jest jednym z punktów programu wyborczego KWW Nowej Prawicy i Ruchu Narodowego w ostanich wyborach samorządowych w Zielonej Górze (fot.Youtube)

• Na najbliższej sesji radni Zielonej Góry zdecydują o przyszłości tamtejszej straży miejskiej.
• Prezydent miasta Janusz Kubicki znów chce rozwiązania tej formacji.
• Wpływ na jego decyzję miały nagrania pokazujące, jak strażnicy tracą czas na drzemce lub graniu na telefonie.
Jak podaje „Gazeta Lubuska”, gwoździem do trumny zielonogórskiej straży miejskiej mogą okazać się dwa filmiki nagrane przez jednego z mieszkańców. Widać na nich, że strażnicy zamiast patrolować ulice wylegują się w radiowozach lub spędzają czas nad swoimi telefonami.

Nagrania mocno zirytowały prezydenta miasta Janusza Kubickiego. - To kolejny przykład tego, że straż miejska się nie sprawdza i nie wykonuje zadań, których oczekują od nich mieszkańcy Zielonej Góry – mówi „GL” prezydent i zapowiada złożenie wniosku o likwidację SM na najbliższej sesji rady miasta.

To nie pierwszy raz, kiedy prezydent Zielonej Góry ma dość praktyk strażników. W 2012 r. niepokój włodarza wzbudził brak pieniędzy na paliwo do radiowozów oraz dziwnie niska liczba mandatów za brak odśnieżania.

- Oni są od tego, żeby pilnować czy właściciele psów sprzątają po swoich pupilach, żeby nie było dzikich wysypisk. Ja jestem niezadowolony z ich pracy. Mają jeszcze parę miesięcy na poprawę. Jeśli nie będzie żadnej zmiany, to będę rozważał likwidację Straży Miejskiej – zapowiadał wtedy prezydent w Radiu Zielona Góra.

Tym razem strażnicy mogą nie dostać już czasu na poprawę. Tym bardziej, że 18 stycznia ich komendant Sławomir N. został zatrzymany przez policję, gdy prowadził samochód na podwójnym gazie.

Zielona Góra może więc dołączyć do rosnącej liczby miast (wśród nich m.in. Stalowa Wola, Chrzanów, Żory, Trzebinia), w których zlikwidowano straż miejską/gminną. Władze większości z nich tłumaczą to oszczędnościami oraz niewielką skutecznością tej formacji. Byłoby to jednak pierwsze miasto wojewódzkie bez miejskich strażników.

Z drugiej strony, przed tym, żeby w ogóle skreślać straże miejskie przestrzega Piotr Ichniowski, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. Jego zdaniem medialne doniesienia o masowych likwidacjach tych formacji czy niekompetencji funkcjonariuszy są przesadzone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • diabeł, 2016-02-03 18:01:03

  skoro Krysia P. żarłą (bo to nie było spożywanie posiłku przez człowieka) to nalezy ją wyrzycic z grona posłów. Ma przerwe na ktorej mogła żreć...
 • reijo, 2016-01-31 17:42:24

  Idąc tym tokiem myślenia, proponuję rozwiązać rząd i Sejm, ponieważ minister Jurgiel spał w pracy.
 • obywatel, 2016-01-29 07:04:40

  Zeby czasem preyzdenta Zielonej Gory nie odwolali po tej decyzji:)