Zielona turystyka w Karpatach

II Karpackie Dni Zielonej Turystyki rozpoczęły się w piątek w Lutowiskach, uważanych za bramę do najdzikszego rejonu Bieszczadów. W sobotę w ramach imprezy rozpocznie się festyn Dzikie Karpaty, poświęcony trzem polskim drapieżnikom: wilkowi, rysiowi i niedźwiedziowi.

Jak poinformowała Barbara Mularska z Fundacji Bieszczadzkiej, głównego organizatora imprezy, Karpackie Dni Zielonej Turystyki (KDZT) mają na celu promowanie wśród turystów i mieszkańców wspólnej dla Karpat Wschodnich oferty turystyki przyjaznej środowisku. Impreza ma także wzmacniać transgraniczną polsko-słowacką, a docelowo polsko-słowacko-ukraińską, współpracę na rzecz rozwoju Karpat Wschodnich.

- Impreza popularyzuje potencjał przyrodniczy, historyczny i kulturowy regionu oraz uświadamia znaczenie ekoturystyki i ekologii dla ochrony i zachowania tego potencjału - zaznaczyła Mularska.

Głównym organizatorem KDZT jest Fundacja Bieszczadzka, a współorganizatorami: Detska organizacia Fenix Snina ze Słowacji, WWF Polska, urząd gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach. Pierwsza edycja imprezy odbyła się we wrześniu 2009 roku w słowackiej Sninie.

Tegoroczna impreza, która potrwa do niedzieli, została podzielona na trzy bloki. W pierwszym z nich, w piątek znalazły się m.in. wystawy fotografii, publikacji oraz pokaz filmów o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i ekoturystycznej z terenu Podkarpacia i Karpatów Wschodnich.

Drugiego dnia w ramach KDZT odbędzie się druga edycja festynu Dzikie Karpaty, poświęconego trzem polskim drapieżnikom - wilkowi, rysiowi i niedźwiedziowi.

- Bieszczady stanowią najważniejszą i praktycznie ostatnią tak dużą ostoję tych zwierząt w Polsce. To dlatego Dzikie Karpaty odbywają się właśnie w Lutowiskach, miejscowości nazywanej bramą do Bieszczadów - zaznaczył Paweł Średziński z WWF Polska.

Na festynie będzie można zobaczyć zwierzęta hodowlane, związane z regionem, w tym konie huculskie, psy pasterskie, górskie rasy bydła. Zainteresowani będą mogli nauczyć się także rozpoznawać ślady wilka, rysia i niedźwiedzia. Będzie też możliwość odlania takiego śladu w gipsie.

Ponadto, w ramach imprezy odbędą się koncerty zespołów regionalnych z Polski, Słowacji i Ukrainy, konkursy i zajęcia edukacyjne o rosnących w Karpatach roślinach i żyjących tu dużych ssakach - żubrach, niedźwiedziach, wilkach, rysiach i żbikach. Zaplanowano też pokazy akrobacji rowerowych oraz zasad i sprzętu potrzebnego do uprawiania paralotniarstwa.

Natomiast na niedzielę przygotowano wycieczki edukacyjne, w tym rowerową wzdłuż Doliny Sanu, piesze z botanikiem i ornitologiem.

W czasie trwania imprezy będzie można także kupić regionalne wyroby rękodzielnicze oraz skosztować regionalnych potraw. Dla chętnych przewidziano warsztaty kulinarne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE