PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona turystyka w Karpatach

  • PAP    20 sierpnia 2010 - 17:04

II Karpackie Dni Zielonej Turystyki rozpoczęły się w piątek w Lutowiskach, uważanych za bramę do najdzikszego rejonu Bieszczadów. W sobotę w ramach imprezy rozpocznie się festyn Dzikie Karpaty, poświęcony trzem polskim drapieżnikom: wilkowi, rysiowi i niedźwiedziowi.
Jak poinformowała Barbara Mularska z Fundacji Bieszczadzkiej, głównego organizatora imprezy, Karpackie Dni Zielonej Turystyki (KDZT) mają na celu promowanie wśród turystów i mieszkańców wspólnej dla Karpat Wschodnich oferty turystyki przyjaznej środowisku. Impreza ma także wzmacniać transgraniczną polsko-słowacką, a docelowo polsko-słowacko-ukraińską, współpracę na rzecz rozwoju Karpat Wschodnich.

- Impreza popularyzuje potencjał przyrodniczy, historyczny i kulturowy regionu oraz uświadamia znaczenie ekoturystyki i ekologii dla ochrony i zachowania tego potencjału - zaznaczyła Mularska.

Głównym organizatorem KDZT jest Fundacja Bieszczadzka, a współorganizatorami: Detska organizacia Fenix Snina ze Słowacji, WWF Polska, urząd gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach. Pierwsza edycja imprezy odbyła się we wrześniu 2009 roku w słowackiej Sninie.

Tegoroczna impreza, która potrwa do niedzieli, została podzielona na trzy bloki. W pierwszym z nich, w piątek znalazły się m.in. wystawy fotografii, publikacji oraz pokaz filmów o tematyce przyrodniczej, ekologicznej i ekoturystycznej z terenu Podkarpacia i Karpatów Wschodnich.

Drugiego dnia w ramach KDZT odbędzie się druga edycja festynu Dzikie Karpaty, poświęconego trzem polskim drapieżnikom - wilkowi, rysiowi i niedźwiedziowi.

- Bieszczady stanowią najważniejszą i praktycznie ostatnią tak dużą ostoję tych zwierząt w Polsce. To dlatego Dzikie Karpaty odbywają się właśnie w Lutowiskach, miejscowości nazywanej bramą do Bieszczadów - zaznaczył Paweł Średziński z WWF Polska.

Na festynie będzie można zobaczyć zwierzęta hodowlane, związane z regionem, w tym konie huculskie, psy pasterskie, górskie rasy bydła. Zainteresowani będą mogli nauczyć się także rozpoznawać ślady wilka, rysia i niedźwiedzia. Będzie też możliwość odlania takiego śladu w gipsie.

Ponadto, w ramach imprezy odbędą się koncerty zespołów regionalnych z Polski, Słowacji i Ukrainy, konkursy i zajęcia edukacyjne o rosnących w Karpatach roślinach i żyjących tu dużych ssakach - żubrach, niedźwiedziach, wilkach, rysiach i żbikach. Zaplanowano też pokazy akrobacji rowerowych oraz zasad i sprzętu potrzebnego do uprawiania paralotniarstwa.

Natomiast na niedzielę przygotowano wycieczki edukacyjne, w tym rowerową wzdłuż Doliny Sanu, piesze z botanikiem i ornitologiem.

W czasie trwania imprezy będzie można także kupić regionalne wyroby rękodzielnicze oraz skosztować regionalnych potraw. Dla chętnych przewidziano warsztaty kulinarne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.