PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielony listek dla zielonych kierowców

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    23 października 2012 - 07:13
Zielony listek dla zielonych kierowców

Symbole zielonego listka klonu pojawią się na początku roku na przednich i tylnych szybach samochodów prowadzonych przez „zielonych” kierowców.
13 stycznia 2013 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które mają wprowadzić większy nadzór nad początkującymi kierowcami – informuje „Dziennik Polski”.

Zostanie wprowadzony 2-letni okres próbny dla osób, które po raz pierwszy otrzymały prawo jazdy kat. B. I jednym z wymogów będzie oznakowanie auta zielonym listkiem klonu przez pierwsze 8 miesięcy od wydania dokumentu.

Według przygotowanego przez resort transportu projektu rozporządzenia, nalepka musi być okrągła, mieć średnicę 11 cm, a sam listek klonu ma być zielony na białym tle oraz mieć 10 cm wysokości i szerokości.

Nie określono konkretnych kar za brak listka na aucie. Ale choć nie ma ich w taryfikatorze punktowym, to mandat za brak tego oznakowania można będzie dostać tak jak za inne wykroczenia.

Symbol zielonego listka dla niedoświadczonych kierowców – wprowadzony przez międzynarodową Organizację Prewencji Drogowej – był używany w Polsce od lat 70. ub. wieku. Zniknął z naszych przepisów w latach 90. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.