PARTNER PORTALU
  • BGK

Ziętek, szef Sierpnia 80: porozumienie w KW ważne dla przyszłości regionu

  • wnp.pl (Jerzy Dudała)    4 lutego 2014 - 07:22
Ziętek, szef Sierpnia 80: porozumienie w KW ważne dla przyszłości regionu

Właściwym byłoby, żeby w proces negocjacji porozumienia między stroną społeczną i zarządem KW włączyły się niezależne autorytety, np. wojewoda śląski - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
W czwartek 6 lutego zarząd Kompanii Węglowej ma się spotkać ze związkami, by jeszcze rozmawiać na temat programu restrukturyzacji spółki do 2020 roku. Czego się Pan spodziewa po tym spotkaniu?

 - Konsekwentnie i z uporem powtarzam, że należy się spodziewać porozumienia, bo to się wszystkim opłaci. Spotkanie związków z radą nadzorczą Kompanii, które odbyło się 31 stycznia udowodniło, że strona związkowa ma bardzo mocne argumenty dla poparcia swojego stanowiska.

Sądzę, że właściwym byłoby, żeby w proces negocjacji porozumienia między stroną społeczną i zarządem Kompanii Węglowej włączyły się niezależne autorytety, na przykład wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Dlatego, że przyszłość Kompanii Węglowej to de facto przyszłość regionu Śląska i jego mieszkańców.

Jak miałoby to wyglądać?

- To sprawa drugorzędna. Wojewoda mógłby na przykład zaprosić obydwie strony do siebie. I uczestniczyć w spotkaniu w charakterze obserwatora, który mógłby również łagodząco wpływać na strony.

Nie mamy również nic przeciwko temu, aby te negocjacje w sprawie przyszłości Kompanii Węglowej odbywały się w obecności zainteresowanych przedstawicieli samorządów oraz mediów. Aby jasne było, że strona społeczna ma argumenty i wolę zawarcia porozumienia.

Ale przecież tego chyba nikt nie neguje. Zarząd też jest otwarty na dialog. Sam pan podkreślał, że zarząd negocjował przez długi czas i pochylił się nad postulatami strony społecznej...

- No i super. A zatem wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wynegocjowane ustalenia podpisać.

Być może takim swoistym katalizatorem byłaby obecność wojewody śląskiego w trakcie rozmów między zarządem Kompanii i stroną społeczną.

Rozmawiał: Jerzy Dudała

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.