PARTNER PORTALU
 • BGK

Zimowa olimpiada szansą dla Zakopanego

 • PAP    28 marca 2013 - 21:05
Zimowa olimpiada szansą dla Zakopanego

Organizacja zimowej olimpiady to szansa na rozwój Zakopanego - przekonywała w czwartek podczas II Salonu Marcowego szefowa komisji aplikacyjnej Kraków 2022 posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak (PO).
Salon Marcowy to spotkanie przedstawicieli różnych środowisk: polityków, przedstawicieli organizacji pozarządowych, działaczy sportowych i kultury, samorządowców i przedsiębiorców. Podczas spotkań omawiane są różne sprawy ważne dla regionu Podhala.

Podczas spotkania szefowa komisji aplikacyjnej Kraków 2022 przekonywała, że organizacja olimpiady daje wielką szansę rozwojową dla Zakopanego.

Czytaj też: Resort sportu rekomenduje Kraków do olimpiady

"Musimy przejrzeć na oczy. Aby Zakopane miało statut zimowej stolicy Polski musimy cały czas się rozwijać. Taką szansę daje organizacja olimpiady. Przez samą nazwę Zakopane i to, że mamy piękne skocznie i kilka wyciągów, nie będziemy wiecznie zimową stolicą. Jeżeli będą prowadzone protesty przeciwko poszerzeniu drogi do Zakopanego lub przeciwko budowie tras narciarskich, to się nie rozwiniemy" - przekonywała.

Jej zdaniem negatywny wpływ na rozwój i wizerunek miasta ma wąska grupa ludzi, którzy protestują przeciwko rozbudowie infrastruktury sportowej i drogowej. "Przecież dzięki rozwojowi infrastruktury przyjedzie pod Tatry więcej gości, a to przełoży się na zarobki mieszkańców" - akcentowała Marczułajtis-Walczak.

Posłanka uważa, że środowe spotkanie premiera Tuska z szefem słowackiego rządu w Popradzie, to kolejny ważny krok na drodze ku organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Polsce i na Słowacji.

"Zapewnienie o poparciu obydwu rządów to zielone światło do dalszych działań. Na ten krok najbardziej czekaliśmy" - powiedziała.

Dodała, że na szczeblu rządowym jest konsultowana kwestia finansów, jakie mają być przeznaczone na organizację ZIO. "Wstępne koszty operacyjne na realizację olimpiady to 1 mld 800 tys. dolarów, w 40 procentach dofinansowane ze strony MKOL. Musimy do tego pamiętać o kosztach poprawy infrastruktury drogowej, o obiektach sportowych" - podsumowała szefowa komisji aplikacyjnej.

"Kolejnym krokiem ze strony rządu będą gwarancje dotyczące finansowania" - oceniła.

Oficjalne zgłoszenie polsko-słowackiej kandydatury w MKOl ma nastąpić pod koniec 2013 roku. Zainteresowane organizacją igrzysk w 2022 roku są też m.in. Barcelona, Monachium, Oslo, Nicea i Lwów. Ostateczny wybór organizatora zostanie dokonany podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.

Zgodnie z uzgodnieniami, miastem-gospodarzem igrzysk w 2022 roku ma być Kraków i to właśnie stolica Małopolski zaproponuje szczegółową lokalizację miejsc rozgrywania zawodów w poszczególnych dyscyplinach. W Zakopanem mogłyby się odbyć skoki narciarskie, kombinacja norweska oraz biegi narciarskie. Konkurencje alpejskie mają być zorganizowane na Słowacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • krzyciel, 2013-04-03 12:04:36

  IO w Zakopanem to największy absurd, jaki można było wymyślić. Dojazd do Zakopanego - w sezonie - i bez wielkich imprez jest koszmarem. Ciekawe jak pomysłodawcy wyobrażają sobie transport kibiców na zawody olimpijskie? Poza tym większość terenów wokół Zakopanego to TPN - jego ochrona stawia pewne wy...magania, które trudno będzie pogodzić z zapewnieniem odpowiedniej oprawy zawodów. Wątpliwości budzi też nastawienie mieszkańców Zakopanego i okolic. Jeżeli dziś jest problem z koleją linową oraz przygotowaniem choćby paru kilometrów trasy narciarskiej dla naszej najlepszej biegaczki, to jakie problemy mogą się pojawić przy organizacji igrzysk? Oczywiście wszystko się zapewne da załatwić pieniędzmi, tylko jak dużymi? Jeśli już Polska chce się ubiegać o tę imprezę, to może zamiast czepiać się Krakowa i Zakopanego spojrzeć w przeciwnym kierunku: np. na Pomorze. Wybudowanie dwóch porządnych skoczni narciarskich nie jest jakimś wielkim przedsięwzięciem, a takich tras biegowych, jakie można wytyczyć na Kaszubach to Val di Fiemme może pozazdrościć. A i dostęp lepszy, i hale sportowe są, i stadion, który mógłby być olimpijskim...  rozwiń
 • JodekMordka, 2013-03-29 15:22:55

  Ta olimpiada to chyba dla Salonu Marcowego.Są bogatsi od nas i się tego nie podejmują. U nas może być tak z kosztami jak obecnie w Soczi. Ja jestem przeciw. Są ważniejsze wydatki w Polsce. Dla Zakopanego to żadna szansa. Zakopane do pełni szczęścia potrzebuje śnieżnej zimy, dużo ceprów a wtedy Góral...e są zadowoleni.  rozwiń