Zlecą się miłośnicy bocianów

Miłośnicy bocianów z całej Polski wezmą udział w V Ogólnopolskim Zlocie "Blisko Bocianów" w Przygodzicach (Wielkopolska). Dwudniowa impreza rozpoczyna się w sobotę.
Od pięciu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona. Rokrocznie bociany ogląda po kilka milionów internautów z ok. 200 krajów świata.

Jak powiedział w piątek PAP współorganizator zlotu Paweł Dolata, w tym roku na zlocie spodziewanych jest około 70 osób.

- Jest to spotkanie miłośników bocianów i przyrody. Zaplanowaliśmy prelekcje i prezentacje o bocianach i przyrodzie, a także aukcję bocianich kubków, wycieczki i pokaz wspinaczkowy - powiedział.

Jak dodał, chociaż bocian jest symbolem i znakiem rozpoznawczym gminy Przygodzice, okolica ma o wiele więcej do zaoferowania, o czym uczestnicy zlotu będą mogli się przekonać w trakcie wycieczek przyrodniczych po terenie Dolinie Baryczy.

Jak stwierdził Dolata, bocian jest bardzo wdzięcznym obiektem do podpatrywania przez kamerę internetową: jest duży, ma długi okres lęgowy i długo przebywa w gnieździe.

- To, co fascynuje wiele osób, to kapitalna dbałość o pisklęta ze strony rodziców. Kiedy świeci silne słońce, lub gdy pada silny deszcz, bociany rozkładają skrzydła i stoją nad pisklakami jak parasol. Można też obserwować, czym bociany się żywią i co przynoszą pisklętom - powiedział.

Jak dodał, dla wielu osób podglądanie bocianów on-line to często jedyny kontakt z przyrodą.

- Bociany to chyba jedyne tak duże ptaki, które można oglądać z takiej bliskości. Jest przekonanie, że bocian przylatując wiosną zwiastuje przyjście lepszego czasu, oczywiście nie można też zapominać o kwestii związanej z przynoszeniem dzieci - powiedział.

Obserwowanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od pięciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE