PARTNER PORTALU
  • BGK

Zlecą się miłośnicy bocianów

  • PAP    30 lipca 2010 - 16:24

Miłośnicy bocianów z całej Polski wezmą udział w V Ogólnopolskim Zlocie "Blisko Bocianów" w Przygodzicach (Wielkopolska). Dwudniowa impreza rozpoczyna się w sobotę.
Od pięciu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują przygodzickie boćki na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują od nich imiona. Rokrocznie bociany ogląda po kilka milionów internautów z ok. 200 krajów świata.

Jak powiedział w piątek PAP współorganizator zlotu Paweł Dolata, w tym roku na zlocie spodziewanych jest około 70 osób.

- Jest to spotkanie miłośników bocianów i przyrody. Zaplanowaliśmy prelekcje i prezentacje o bocianach i przyrodzie, a także aukcję bocianich kubków, wycieczki i pokaz wspinaczkowy - powiedział.

Jak dodał, chociaż bocian jest symbolem i znakiem rozpoznawczym gminy Przygodzice, okolica ma o wiele więcej do zaoferowania, o czym uczestnicy zlotu będą mogli się przekonać w trakcie wycieczek przyrodniczych po terenie Dolinie Baryczy.

Jak stwierdził Dolata, bocian jest bardzo wdzięcznym obiektem do podpatrywania przez kamerę internetową: jest duży, ma długi okres lęgowy i długo przebywa w gnieździe.

- To, co fascynuje wiele osób, to kapitalna dbałość o pisklęta ze strony rodziców. Kiedy świeci silne słońce, lub gdy pada silny deszcz, bociany rozkładają skrzydła i stoją nad pisklakami jak parasol. Można też obserwować, czym bociany się żywią i co przynoszą pisklętom - powiedział.

Jak dodał, dla wielu osób podglądanie bocianów on-line to często jedyny kontakt z przyrodą.

- Bociany to chyba jedyne tak duże ptaki, które można oglądać z takiej bliskości. Jest przekonanie, że bocian przylatując wiosną zwiastuje przyjście lepszego czasu, oczywiście nie można też zapominać o kwestii związanej z przynoszeniem dzieci - powiedział.

Obserwowanie bocianów odbywa się w ramach realizowanego od pięciu lat programu edukacyjno-badawczego "Blisko bocianów". Na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca magisterska o biologii lęgowej bocianów na podstawie nagrań z kamery w Przygodzicach.

Gniazdo położone jest w pobliżu doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy", będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej "Natura 2000".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.