PARTNER PORTALU
  • BGK

Złota Japonia we Wrocławiu

  • PAP    24 lipca 2011 - 14:57

Złocone i zdobione złotem wizerunki Buddy, wazy, kimona i wyroby z laki to najważniejsze eksponaty na wystawie "Złota Japonia", którą od poniedziałku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.




Jak poinformowała rzeczniczka prasowa muzeum Anna Kowalów, wystawa ukazuje różne aspekty wykorzystania złota w sztuce Japonii: w rzeźbie, malarstwie, rzemiośle artystycznym dawnym i współczesnym. Wśród kilkudziesięciu eksponatów znajdą się m.in. złocone wizerunki Buddy Amidy i parawany o złotych tłach, bogato zdobione złotym proszkiem pudełka na medykamenty, pojemniki na herbatę, szkatułki na przybory do pisania tuszem, ceramiczne wazy i wazony oraz kimona.

"Na wystawie będzie można także zobaczyć współczesne gadżety zdobione złotem w tym m.in. podkładkę pod mysz, kartę telefoniczną czy bibułki do demakijażu" - dodała.

Większość prezentowanych eksponatów wykonano w epokach Edo (1603-1867) i Meiji (1868-1912). Atrakcją wystawy będzie m.in. kinpaku, złoto płatkowe z Kanazawy, miasta w prefekturze Ishikawa znanego od wieków z wyrobu wyjątkowej jakości złota płatkowego - bardzo cienkiego - cenionego i używanego przez artystów do dzisiaj. Obecnie tego typu złoto wykorzystywane jest do dekorowania wyrobów rzemiosła artystycznego, ale także kartek pocztowych, słodyczy, tkanin oraz stosowane, jako składnik kosmetyków.

"Złoto zawsze miało wielkie znaczenie w kulturze i sztuce Japonii. Błyszczące i pełne blasku, chwytające i odbijające światło symbolizowało w buddyzmie oświecenie, a także naturę samego Buddy" - mówiła Kowalów.

Kuratorka wystawy Dorota Róż-Mielecka dodała, że w Japonii wierzono, że złocenie posągów bóstw jest najlepszą formą oddawania im czci. "W Japonii pokrywano złotem także niewielkie podróżne ołtarzyki zushi i większe domowe ołtarze - relikwiarze butsudany, w których przechowywano prochy przodków" - tłumaczyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.