PARTNER PORTALU
  • BGK

Złota Tarka rusza w Iławie

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 19:55

Konkurs młodych artystów jazzowych i koncert z piosenkami Henryka Warsa odbędą się na 40. jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka", który rozpocznie się w piątek wieczorem w Iławie.
Główny koncert tegorocznej Złotej Tarki, który odbędzie się w sobotę w amfiteatrze, poświęcony jest twórczości Henryka Warsa - kompozytora, który swoje największe sukcesy odnosił w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku - poinformował PAP w piątek rzecznik festiwalu Adam Ludwiczak.

Henryk Wars, prekursor jazzu w Polsce, był autorem wielu niezapomnianych jazzujących piosenek i muzyki filmowej. Jego piosenki zaśpiewają w Iławie: Ewa Bem, Jan Izbiński, Dorota Miśkiewicz, Krystyna Prońko, Marysia Sadowska, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Janusz Szrom, Grzegorz Turnau, Agnieszka Wilczyńska i kwartet Rampa.

W piątkowym konkursie o nagrodę Złotej Tarki wystąpi piętnastu wykonawców: siedmiu piosenkarzy i osiem zespołów jazzowych z całego kraju. Wśród nich do konkursu stanęła iławska Młodzieżowa Orkiestra Dęta. - Promując na naszym festiwalu młodych artystów, mamy nadzieję uczynić gatunek jazzu tradycyjnego ciągle żywym - powiedział Ludwiczak.

W jubileuszowym koncercie "40 lat minęło" wezmą udział uczestnicy wcześniejszych edycji festiwalu, m.in. zespoły Old Timers, Hagaw, Blues Fellows. Koncert przygotowany jest przy współudziale Centralnego Klubu Studentów Politechniki Warszawskiej "Stodoła" i połączony z prezentacją multimedialną opracowaną na podstawie zbiorów archiwalnych klubu. Koncert ma rozpocząć się równo o północy na scenie "Yellow" w parku miejskim w Iławie.

Nie zabraknie wykonawców zagranicznych. Z Rosji przyjedzie Siberian Jazz Band - zespół dixielandowy z Nowosybirska, wystąpi znany już w Iławie Bob Kerr & Whoopee Band, międzynarodowa grupa muzyczna Soul Catchers International z Amsterdamu i - żeński zespół Certains l'Aiment Chaud.

Program festiwalu dopełniają projekcje multimedialne, m.in. "Inny Chopin", "Vademecum jazzu", "A Story of Polish Jazz", pokaz filmu dokumentalnego "Z Henrykiem Warsem w roli głównej" oraz wystawy obrazów i fotografii.

Festiwal będzie można oglądać na żywo przez stronę www.zlotatarka.pl

Jazz tradycyjny (ang. traditional/trad jazz) to styl jazzu, popularny przede wszystkim w latach 40. i 50. XX wieku, szczególnie w krajach anglosaskich: Wielkiej Brytanii i Australii. Jazz tradycyjny jest muzyczną adaptacją jazzu nowoorleańskiego i dixielandu. Utwory jazzu tradycyjnego wykonywane są przeważnie na "tradycyjnych" instrumentach, używanych też w klasycznym jazzie nowoorleańskim, i zakończone są najczęściej solo. Szerzej znanymi muzykami, tworzącymi jazz tradycyjny są m.in. Sidney Bechet, Bix Beiderbecke i Wingy Manone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.