PARTNER PORTALU
  • BGK

"Złote Maski" przyznane

  • slaskie.pl    22 marca 2011 - 13:19
"Złote Maski" przyznane

Poznaliśmy laureatów Nagród Artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego "Złota Maska" za rok 2010. Nagrody przyznawane są najwybitniejszym artystom regionu.
W Światowym Dniu Teatru Lalek w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród artystom z województw śląskiego i opolskiego za osiągnięcia teatralne ubiegłego sezonu. Tradycyjnie święto to zbiega się także z marcowymi obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru.

Najlepszym artystom naszego regionu Złote Maski wręczyła Wicemarszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Gajewska-Przydryga, zaś laureatom z Opolszczyzny - Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta i Barbara Kamińska, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Komisja uhonorowała artystów z teatrów w województwie śląskim w następujących kategoriach:

AKTORSTWO - ROLA KOBIECA: Beata Deutschman za rolę Pani Smith w spektaklu „Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

AKTORSTWO - ROLA MĘSKA: Zbigniew Abrahamowicz za rolę Zeze w spektaklu „Moje drzewko pomarańczowe" Jose Mauro Vasconcelosa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

ROLA W TEATRACH LALKOWYCH: Marta Popławska za rolę tytułową w spektaklu „Joanna d'Arc" Jean Anouilha, Friedricha Schillera, Paula Claudela i George Bernarda Shawa w reżyserii Karela Brožka w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum" w Katowicach.

REŻYSERIA - przyznano dwie Złote Maski: Grzegorz Kempinsky za reżyserię spektaklu „Łysa śpiewaczka" Eugene Ionesco w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu oraz Attila Keresztes za reżyserię spektaklu „Iwona księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

SCENOGRAFIA: Eva Farkašová za scenografię do spektaklu „Tristan i Izolda" Marty Guśniowskiej wg Josepha Bediera w reżyserii Petra Nosálka oraz za lalki i kostiumy do spektaklu „Podróże Guliwera" Jonathana Swifta w reżyserii Mariána Pecko w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

NAGRODA SPECJALNA: Jakub Lewandowski za choreografię do spektaklu „Hotel Nowy Świat" Justyny Tomskiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

SPEKTAKL DLA DZIECI: „Pan Twardowski" Waldemara Wolańskiego w reżyserii autora w Teatrze Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie.

Komisja postanowiła nie nagradzać żadnego spektaklu „Złotą Maską" za przedstawienie roku oraz w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską.

Kapituła Sejmiku Województwa Śląskiego przyznała także Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego Marii Stokowskiej-Misiurkiewicz, aktorce Teatru Śląskiego w Katowicach z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej. Odznakę wręczył Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Gościniak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.