PARTNER PORTALU
  • BGK

Złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza

  • PAP    1 sierpnia 2012 - 15:29
Złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza

- Uroczystą zmianą wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uczczono w środę 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wieńce złożyli przedstawiciele środowisk powstańców warszawskich, najważniejszych urzędów w Polsce i ambasad.
"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to najważniejsze i jednocześnie najboleśniejsze święto naszego miasta. Wspominamy bowiem wydarzenia, które zmieniły Warszawę i jej mieszkańców. Zmieniły też i ukształtowały najnowszą historię Polski. Stały się symbolem pozwalającym przetrwać przyszłe trudne czasy" - mówiła do zgromadzonych prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Gromadzimy się tu, by oddać cześć bohaterom, którzy hasła o wolnej Polsce nosili nie tylko na sztandarach, ale w sercu i czynach" - dodała.

Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. przedstawiciele środowisk powstańców warszawskich, w tym prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak, szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich i wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.

Obecni byli również przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych, m.in. ministerstw: obrony narodowej, sprawiedliwości, finansów i edukacji narodowej, a także przedstawiciele ambasad: Białorusi, Francji, Gruzji, Łotwy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk.

Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Po kapitulacji żołnierze Armii Krajowej zostali wywiezieni do obozów jenieckich, a ludność cywilna wypędzona z miasta.

Część warszawiaków została wywieziona do Niemiec na roboty, inni do obozów koncentracyjnych. Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy - burzono większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spalone zostały archiwa i dzieła sztuki.

O godz. 17 w środę wybuch powstania upamiętni dźwięk syren, które zostaną włączone w całym mieście. W godzinę "W" tradycyjnie zostanie oddany hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

Wcześniej na cmentarzu kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz warszawiacy złożą kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.