PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiana wartości stanów ostrzegawczych rzek

  • PAP    30 stycznia 2012 - 20:11
Zmiana wartości stanów ostrzegawczych rzek

Zmieniły się wartości stanów ostrzegawczych i alarmowych na rzekach na obszarze województwa lubuskiego. Pułap poziomów został podwyższony. Nowe standardy zostały wyznaczone dla wybranych wodowskazów na rzekach: Warcie, Noteci, Obrze, Drawie i Odrze - poinformował Przemysław Pikuła z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie.
Celem prac, które prowadził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy było zaproponowanie nowych wartości dla stanów ostrzegawczych i alarmowych dla stacji wodowskazowych w regionie.

Jak wyjaśnił Pikuła, konieczne stało się dostosowanie norm do realnego poziomu zagrożenia. W uzgodnieniu nowych standardów uczestniczyli przedstawiciele samorządu i administratorzy wód leżących na terenie województwa.

Weryfikacja stanów ostrzegawczych i alarmowych podyktowana była doświadczeniami z powodzi w 2010 roku. Nowe wytyczne obowiązują od 27 stycznia br.

- Dotychczasowe normy powodowały przedwczesne uruchamianie procedur kryzysowych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na podstawie własnych analiz zaproponował prace nad zmianą dotychczas obowiązujących norm - powiedział dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim Jarosław Śliwiński.

W przypadku Odry poziom ostrzegawczy podwyższono o 15 cm w Białej Górze i o 20 cm w Słubicach, a alarmowy odpowiednio o 45 i 40 cm.

Na Warcie poziomy ostrzegawcze i alarmowe podniesiono o 10 cm na wodowskazach w Skwierzynie, Gorzowie i Kostrzynie nad Odrą, w tych samych miejscach poziomy alarmowe zwiększono odpowiednio o 40, 20 i 10 cm.

W Drezdenku stan ostrzegawczy Noteci jest teraz wyższy o 20 cm, a alarmowy o 40 cm. Poniesiono także stany na rzece Drawie w Drawinach - alarmowy o pół metra, ostrzegawczy o 20 cm.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.