PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w komunikacji miejskiej w Olsztynie

  • PAP    2 stycznia 2016 - 08:33
Zmiany w komunikacji miejskiej w Olsztynie
Nowa numeracja i linie tramwajowe (fot. Mazaki/wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Od piątku 1 stycznia w Olsztynie zmienił się zupełnie układ komunikacyjny, który dostosowano do uruchomienia w mieście linii tramwajowych - wprowadzono nową numerację linii autobusowych, zmieniły się także działające od lat trasy przejazdu.
Nowy układ komunikacyjny Olsztyna jest zupełnie odmienny od tego, który funkcjonował w mieście od lat. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu Paweł Pliszka, miasto liczy na to, że dzięki lepiej dostosowanej do potrzeb mieszkańców komunikacji zwiększy się liczba korzystających z autobusów i tramwajów.

Autobusy od piątku mają nową numerację: istniejące dotąd liczby jedno i dwucyfrowe zastąpiły liczby trzycyfrowe (istniejący dotąd autobus nr 1 jest oznaczony jako 101 itd.). Inaczej - od 200 - zaczynają się numery tych linii autobusowych, których trasa prowadzi do przystanków tramwajowych. Od 400 zaczynają się numery linii aglomeracyjnych, które obsługują ościenne gminy, zaś linie nocne są oznakowane literą "N".

Linie tramwajowe

Od piątku po Olsztynie regularnie kursują także trzy pierwsze linie tramwajowe, które jeżdżą od dworca PKP i PKS do centrum miasta oraz do kampusu uniwersyteckiego w Kortowie, a także do peryferyjnie położonej dzielnicy Jaroty.

Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z publicznej komunikacji władze Olsztyna nie tylko przebudowały układ komunikacji publicznej, ale także obniżyły ceny tzw. biletów sieciowych, które pozwalają na dowolną liczbę przejazdów zarówno autobusami jak i tramwajami (tzw. sieciówka staniała ze 120 do 80 zł). Władze Olsztyna nie ukrywają, że chcą zniechęcić kierowców prywatnych aut do wjeżdżania do centrum Olsztyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2016-01-02 23:18:39

    Gratulacje dla Olsztyna i jego mieszkańców Oby tak dalej. Jesteście przykładem dobrej roboty i zdrowego myślenia. W moim mieście będącym jednym z najstarszych miast w Polsce i niegdyś zaliczanym do najczystszych miast w kraju zniszczono w ostatnim okresie wszystko co świadczyło o pochodzeniu mia...sta , o jego kulturze. Zniszczono totalnie dorobek wielu dziesięcioleci .zabito indywidualizm i inwencję mieszkańców. Uwłaczono w całości artykułowi nr Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Lista szczegółowych wyczynów władz i miejscowych nababów jest długa i bezlitosna. Miast bez wiedzy i zgody mieszkańców zmonitorowano o poddano nadzorowi policyjnemu. Nie można spokojnie wyjść na ulice by nie natknąć się na funkcjonariuszy w cywilu z telefonem komórkowym w ręku . Cynizm władz jest bezgraniczny . Żyjemy jak w obozie koncentracyjnym. Przykład ; na pytanie osoby z zagranicy - rozmowa z tłumaczem - skąd jestem , po uzyskaniu odpowiedzi , rzucił jedno słowo- Bantu. Dalej rozmawialiśmy normalnie. Oby żadnego z polskich miast nie spotkało to czego doświadczyło i doświadcza moje miasto. .ADG  rozwiń