PARTNER PORTALU
 • BGK

Zmodernizowano wały w Dolinie Świeciechowskiej

 • PAP/AH    10 maja 2018 - 17:35
Zmodernizowano wały w Dolinie Świeciechowskiej
Wcześniej wały w Annopolu odwiedził minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Fot. annopol.pl

Prawie 26 mln zł kosztowała modernizacja 8 km wałów przeciwpowodziowych nad Wisłą w Dolinie Świeciechowskiej (Lubelskie). To ostatni przebudowany odcinek wału nadwiślańskiego w woj. lubelskim.
 • Wał chroniący Dolinę Świeciechowską ma długość ponad 8 km. U podstawy wału, od strony rzeki, wbudowana jest specjalna przesłona o głębokości 12 m, która zapobiega filtracji wody z Wisły pod wałem, na drugą stronę.
 • Na skarpie wału oprócz siatek zabezpieczających przed gryzoniami zamontowano także inne zabezpieczenia zapobiegające nasiąkaniu wału.
 • Całość robót budowlanych kosztowała blisko 26 mln zł.

Zmodernizowane wały a także magazyny przeciwpowodziowe wizytowali w czwartek (10.05.) wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa i prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

- Mamy poczucie, że na chwilę obecną, na tym terenie na Lubelszczyźnie powódź nie zagraża - powiedziała wiceminister Moskwa podczas briefingu prasowego na wałach w Świeciechowie.

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk powiedział, że to ostatni odcinek wałów nadwiślańskich w woj. lubelskim, który został zmodernizowany. - Najważniejsza informacja dnia dzisiejszego to taka, że mieszkańcy woj. lubelskiego, mieszkający w okolicach Wisły są bezpieczni - podkreślił.

W ostatnich latach zmodernizowano m.in. ponad 7 km wałów w Dolinie Opolskiej, które należą do najbardziej zagrożonych powodzią w Lubelskiem. W 2010 r. wezbrane wody Wisły dwukrotnie przerwały tu umocnienia, zalały gminę Wilków oraz część gminy Łaziska. Zabezpieczenie całej Doliny Opolskiej po ostatniej powodzi kosztowało 33 mln zł. Przebudowano umocnienia w gminach: Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny i Puławy.

Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński podkreślił, że wyciągnięto wnioski "z lekcji, jaką dała nam natura" w 2010 r. - Nie skończyło się na dyskusjach i spotkaniach, tylko poszły za tym odpowiednie pieniądze i konkretne działania. Dziś mamy nie tylko piękne, ale i mocne, bezpieczne wały i musimy podziękować wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili i powiedzieć, że Polak może być też mądry przed szkodą, a nie tylko po - powiedział.

Wiceminister Moskwa przypomniała, że od stycznia za gospodarowanie wodami odpowiedzialne są Wody Polskie podlegle resortowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- Zapewni to odejście od podejścia lokalnego czy nawet regionalnego i jednolity system zarządzania gospodarką wodną w całym kraju, gdzie nie będzie się już liczył tylko interes regionalny, ale bezpieczeństwo i inne elementy związane z gospodarowaniem wodami na terenie całej Polski, z podejściem strategicznym - powiedziała.

Podkreśliła, że Wody Polskie przygotowują jednolitą strategię planów, map przeciwpowodziowych dotyczących nie tylko sytuacji kryzysowych, ale i przeciwdziałaniu powodzi.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział, że taka strategia jest przygotowywana. "Będzie na bieżąco uaktualniana. Obejmie całokształt gospodarki wodnej" - dodał. Zaznaczył, że każdy region Polski ma inne uwarunkowania i problemy dotyczące gospodarowania wodami.

Daca podkreślił, że w niedługim czasie będzie przygotowywany program dotyczący dużej retencji i planowania budowy zbiorników retencyjnych.

- Mamy nie tylko powodzie, ale mamy też susze. Ta retencja jest planowana i jest realizowana. Za chwilę skończymy zbiornik wodny w Raciborzu - on jest bardzo ważny. Będziemy działali w kierunku takim, żeby to nie był tylko suchy polder, ale zbiornik wielozadaniowy, żeby miał też funkcje alimentacji wody dla żeglugi śródlądowej, ale też zabezpieczenia wody dla ludności i przemysłu - powiedział Daca. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.