PARTNER PORTALU
  • BGK

Znamy program Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu

  • pap/rad    22 sierpnia 2015 - 12:34
Znamy program Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu
Organizatorzy szczególnie zapraszają na pokaz kpt. Adriana Rojka z bazy w Mińsku Mazowieckim, który wystąpi na MiG-u-29 (fot.mat.pras.)


W sumie na Air Show zaprezentuje się ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw. Maszyny prezentowane będą w powietrzu oraz na wystawie statycznej. Podczas dwudniowej imprezy pokazy będą odbywały się dziesięć godzin dziennie, od 9 do 19.
Ok. 260 samolotów i śmigłowców w z Polski i 19 innych państw wystąpi na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych "Air Show", które w sobotę rozpoczęły się na lotnisku w Radomiu. Podczas dwudniowej imprezy organizatorzy spodziewają się około 200 tys. widzów.

Air Show w Radomiu to jedna z największych imprez lotniczych w Europie. 200 statków powietrznych będzie reprezentowało wojska lotnicze różnych państw, zaś ok. 60 wystawi Aeroklub Polski.

Pokazy rozpoczął zaplanowany na przeszło 2,5 godziny program przygotowany przez Aeroklub Polski. Nad radomskim lotniskiem będzie można zobaczyć m.in. szybowce, motoszybowce, samoloty zabytkowe, samolot odrzutowy, który jest użytkowany przez cywilów, oraz balony.

Ewa Kopacz i Tomasz Siemoniak w Radomiu

Uroczyste rozpoczęcie pokazów, z udziałem m.in. premier Ewy Kopacz i wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka, odbędzie się o godz. 12. W południe zaplanowana jest też uroczysta defilada z udziałem ok. 60 statków powietrznych należących do polskich Sił Powietrznych. Potem odbędą się m.in. oczekiwane przez widzów pokazy zespołów akrobacyjnych.

Na lotnisku w Radomiu od rana panuje duży ruch. W ciągu dwudniowej imprezy organizatorzy spodziewają się nawet 200 tys. widzów. Według zamieszczonej na stronie internetowej Air Show prognozy pogody w sobotę w Radomiu przed południem ma być zachmurzenie duże, a po południu przewidywane jest zachmurzenie duże z przejaśnieniami, możliwe też są słabe, krótkotrwałe opady deszczu, temperatura - 22 stopnie. Zdaniem organizatorów taka aura nie zakłóci jednak pokazów.

Po południu w sobotę powietrzu zaprezentuje się dziewięć zespołów akrobacyjnych. Polskę będą reprezentowały Biało-Czerwone Iskry (na samolotach TS-11 Iskra) oraz Orlik (na PZL-130 Orlik).

Na niebie zaprezentują się też m.in. samoloty włoskiego zespołu Frecce Tricoloti, szwajcarskiego Patrouille Suisse, duńskiego Baby Blue, łotewskiego Baltic Bees (na L-39 Albatros) oraz zespołowo latać będą też piloci z jordańskiego zespołu Royal Jordanian Falcons oraz hiszpańskiego - Patrulla Aguila.

Atrakcją MIG-29

Organizatorzy szczególnie zapraszają na pokaz kpt. Adriana Rojka z bazy w Mińsku Mazowieckim, który wystąpi na MiG-u-29. Niedawno popularność w internecie zdobył film z pilotowanym przez Rojka samolotem, który niemal pionowo startował podczas pokazów w Wielkiej Brytanii.W sumie na Air Show zaprezentuje się ok. 260 samolotów i śmigłowców z Polski i 19 innych państw. Maszyny prezentowane będą w powietrzu oraz na wystawie statycznej. Podczas dwudniowej imprezy pokazy będą odbywały się dziesięć godzin dziennie, od 9 do 19.

Organizatorami pokazów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, miasto Radom, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom i Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Ostatnie pokazy - w sierpniu 2013 r. - w ciągu dwóch dni obejrzało blisko 200 tys. widzów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.