PARTNER PORTALU
  • BGK

Znane jest nazwisko nowego dyrektora teatru tańca

  • PAP    16 stycznia 2013 - 17:51

Ekonomista i bankowiec Adrian Lipiński zostanie powołany na stanowisko dyrektora Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Miasta. Minister kultury zgodził się na powołanie nowego dyrektora bez przeprowadzania konkursu.
"Podejmując decyzję minister kierował się sytuacją, w jakiej znalazł się teatr" - podało centrum informacyjne resortu, dodając, że "skomplikowana sytuacja finansowa oraz artystyczna" placówki to także efekt braku kierownictwa.

Lipiński ma zastąpić na stanowisku założyciela i twórcę unikatowej techniki tańca, Jacka Łumińskiego, który obecnie jest na wypowiedzeniu. Teatr, w którym działa czołowy polski zespół tańca współczesnego, jest zadłużony na ponad 1 mln zł, co przekracza jego roczny budżet. Stwierdzone tam nieprawidłowości bada prokuratura.

"Doświadczenie zawodowe Adriana Lipińskiego ma pomóc w opanowaniu trudnej sytuacji finansowej teatru - dlatego to menedżer, a nie artysta" - powiedział Adam Grzesik z biura prasowego Urzędu Miasta.

W związku z trudną sytuacją Śląskiego Teatru Tańca władze miasta liczą też na pomoc Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Kultury wynika, że nie planuje ono zmiany formuły dotychczasowego wspierania teatru. "Resort kultury docenia znaczenie i wkład Śląskiego Teatru Tańca w rozwój sztuki tańca współczesnego. Projekty przedkładane przez instytucję były dotychczas niejednokrotnie dotowane m.in. w ramach programów MKiDN, stanowiących system dofinansowania przez MKiDN działań m.in. instytucji samorządowych. (...) Ministerstwo będzie nadal wspierać finansowo inicjatywy artystyczne ŚTT w dotychczasowej formie, czyli poprzez wnioski składane w ramach programów ministra" - napisano w komunikacie.

Śląski Teatr Tańca jest finansowany z budżetu miasta. W ciągu ostatnich lat popadł w ogromne kłopoty finansowe.

Czytaj też: Likwidacji teatru tańca mówią nie

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.