PARTNER PORTALU
  • BGK

Znów zbierają się czarne chmury nad InterRegio

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    29 kwietnia 2010 - 07:27
Znów zbierają się czarne chmury nad InterRegio

Od 4 maja Przewozy Regionalne będą musiały zlikwidować 151 połączeń, w tym wszystkie pociągi InterRegio, które pozwalały tanio przemieszczać się między największymi miastami. Chyba że szybko znajdą kilkadziesiąt milionów złotych.
Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych, które utrzymują infrastrukturę kolejowej w kraju, stracili cierpliwość. Przewoźnicy są jej winni około 400 mln. Większość tych pieniędzy to zaległości Przewozów Regionalnych oraz PKP InterCity – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański uważa, że jego firma nie może być bankiem kredytującym przewoźników i stawia sprawę na ostrzu noża. Przewozy Regionalne od 4 maja muszą zmniejszyć pracę eksploatacyjną o 13 proc. i zlikwidować 151 wskazanych połączeń kolejowych. Chodzi o pociągi dalekobieżne, głównie InterRegio , bo do  nich Przewozy nie dostają dofinansowania od marszałków województw.

Pociągi InterRegio pojawiły się na torach rok temu i szybko stały się konkurencją dla PKP InterCity. Dzięki temu spadły ceny biletów.

Nie pierwszy raz PKP PLK straszy Przewozy Regionalne ograniczeniem liczby uruchamianych składów. Uczyniły tak przed Wielkanocą , ale Przewozy uregulowały wtedy swoje długi z grudnia. Obecnie jedyną szansą na pozostawienie pociągów jest spłata przynajmniej części zadłużenia w najbliższych dniach.


Piotr Olszewski, rzecznik Przewozów Regionalnych, zapewnia, że spółki dojdą do porozumienia – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kafka, 2010-04-30 11:00:07

    Dziwny kraj. Podobno wolny rynek ale nie dla wszystkich