PARTNER PORTALU
  • BGK

Żołnierz, prawnik i aktor. Warszawa ma nowych honorowych obywateli

  • PAP/JS    8 czerwca 2017 - 14:12
Żołnierz, prawnik i aktor. Warszawa ma nowych honorowych obywateli
Daniel Olbrychski - aktor teatralny i filmowy znany z ról m.in. w filmach: "Ziemia Obiecana", "Jowita", "Panny z wilka" czy "Potop". (fot.wikipedia.org/Piotr Drabik)

Żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prawnik, sędzia TK w stanie spoczynku Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski otrzymają tytuły Honorowych Obywateli Warszawy - zdecydowali w czwartek jednogłośnie stołeczni radni.
Na początku sesji przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaproponowała, by wszystkie kandydatury były w jednej uchwale, pierwotnie każdemu kandydatowi poświęcona był odrębna uchwała.

Kandydaturę Traczyk-Stawskiej zgłosiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz; kandydaturę Johanna - klub PiS w radzie miasta; a o uhonorowanie Olbrychskiego wystąpiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO).

Traczyk-Stawska ps. "Pączek" była żołnierzem AK, członkinią Szarych Szeregów, walczyła w Powstaniu Warszawskim jako strzelec i łączniczka. W czasie Powstania Warszawskiego 6 września została ciężko ranna w walkach na ul. Smolnej. Od 1947 r. zajmowała się odszukiwaniem powstańczych mogił. Powołała Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawskich.

Wiesław Johann to prawnik, były dziennikarz, nauczyciel akademicki i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, obecnie w stanie spoczynku. W 1972 r. zrezygnował z zawodu prawniczego i rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przez blisko 8 lat był związany z przygotowywaniem programów o Warszawie. Od 1982 pracował jako adwokat, był m.in. obrońcą w procesach politycznych. W listopadzie 1997 Sejm (z rekomendacji AWS) wybrał go w skład Trybunału Konstytucyjnego. Kadencję zakończył 1 grudnia 2006.

Daniel Olbrychski - aktor teatralny i filmowy znany z ról m.in. w filmach: "Ziemia Obiecana", "Jowita", "Panny z wilka" czy "Potop". W 1965 zagrał swoją pierwszą dużą rolę u Andrzeja Wajdy - Rafała Olbromskiego w "Popiołach". Odtąd regularnie grał u takich reżyserów jak Wajda, Kazimierz Kutz, Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi czy Jerzy Antczak.

Tytuły honorowych obywateli są wręczane podczas uroczystej sesji na Zamku Królewskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.