PARTNER PORTALU
  • BGK

Żołnierze z kontyngentu NATO dotarli do Wrocławia

  • aw/pap    26 marca 2017 - 19:27
Żołnierze z kontyngentu NATO dotarli do Wrocławia
fot.pxabay

Prawie pięciuset żołnierzy amerykańskich i brytyjskich dotarło w niedzielę (26 marca) do Wrocławia.
• Wrocław to pierwszy przystanek w Polsce kontyngentu NATO, który zmierza z niemieckiej Bawarii do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie). Będzie tam stacjonować przez następne miesiące.

• Na powitanie amerykańskich żołnierzy zaplanowano wiele atrakcji.

Jak poinformował rzecznik Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu kpt. Marek Gwóźdź, do tej jednostki w niedzielę dotarło 440 żołnierzy z USA i 55 z Wielkiej Brytanii.

"Przyjechali późnym popołudniem na 125 pojazdach kołowych. Pozostaną w naszej jednostce do wtorku rano, gdy wyruszą w dalsza trasę po Polsce" - powiedział kpt. Gwóźdź.

W poniedziałek o godz. 12 na wrocławskim Rynku odbędzie się piknik wojskowy z udziałem wojsk NATO, żołnierze spotkają się z mieszkańcami i zaprezentują m.in. sprzęt wojskowy.

Poniedziałkowy piknik we Wrocławiu jest pierwszym z trzech takich spotkań zaplanowanych w Polsce. We wtorek kolejny z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie), a w środę w warszawskiej dzielnicy Wesoła.

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. W Polsce oddział będzie rozmieszczony w Orzyszu i pobliskim Bemowie Piskim (Warmińsko-Mazurskie). Trzonem batalionu w Polsce będzie ok. 800 żołnierzy z 70 kołowymi wozami opancerzonymi Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck. Żołnierze z USA będą wspierani przez Brytyjczyków, Rumunów i Chorwatów.

Uroczyste powitanie batalionu NATO w Orzyszu odbędzie się 13 kwietnia. Wezmą w nim udział prezydent Andrzej Duda oraz m.in. naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti z USA.

W styczniu do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. ABCT). Jej rozmieszczenie wynika ze zobowiązania, które władze USA podjęły samodzielnie, obok wspólnej decyzji NATO o rozmieszczenie batalionów. Pododdziały brygady zostały rozmieszczone w garnizonach na zachodzie Polski, następnie duża ich część wyjechała szkolić się w innych państwach NATO w regionie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.