PARTNER PORTALU
  • BGK

Żółta kartka dla Kielc

  • Przegląd prasy/Puls Biznesu    10 marca 2010 - 09:12

Agencja ratingowa Fitch Polska obniżyła Kielcom ocenę wiarygodności kredytowej. Zaczyna się rozliczanie samorządów z wyników osiągniętych w 2009 r.
Fitch pierwszy raz pogroził palcem polskiemu samorządowi i 9 marca zmienił Kielcom ocenę wiarygodności kredytowej ze stabilnej do negatywnej. To żółta kartka ostrzegająca przez obniżeniem ratingu – informuje „Puls Biznesu”.

Podstawą były słabe wyniki finansowe miasta w 2009 r. Różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi – najważniejszy wskaźnik stanu gospodarczego samorządu – spadła do z 13 proc. w 2008 r. do 5 proc. z powodu wzrostu wydatków o 16 proc. wobec wzrostu dochodów o 6 proc. Agencja Fitch nie uważa, by w najbliższym czasie relacje te się poprawiły.

Negatywna perspektywa Kielc może, zdaniem „Pulsu Biznesu”, sugerować, że nadejdzie seria złych ocen wydawanych samorządom, bo agencja dopiero zaczęła analizę danych z 2009 r. – uznawanego za najgorszy w dziejach naszego samorządu. Przed Kielcami ocenie poddało się tylko Zabrze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.