PARTNER PORTALU
  • BGK

Zostań przewodnikiem zabrzańskich zabytkowych kopalń

  • aw/PAP    12 listopada 2015 - 08:59

Nowych przewodników szukają działająca w Zabrzu od 2007 r. zabytkowa Kopalnia Guido oraz powstający tam kompleks turystyczny Sztolnia Królowa Luiza. Zgłoszenia można nadsyłać do 4 stycznia 2016 r.
Władze koordynującego działalność obu tych instytucji Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zapowiedziały zorganizowanie kursu na przewodnika po Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza.

 

Kogo szukają na przewodnika?

Kurs będzie składał się z dwóch etapów: szkolenia na przewodnika po Guido, które odbędzie się w styczniu i lutym 2016 r. oraz (dla osób posiadających licencję przewodnika po Guido) szkolenia na przewodnika po Sztolni Królowa Luiza, które odbędzie się w drugiej połowie 2016 r.

W ogłoszeniu zamieszczonym na stronach zabrzańskich placówek turystycznych ich przedstawiciele szukają osób "otwartych, uśmiechniętych i obdarzonych wyobraźnią, cechujących się wysoką kulturą osobistą, elokwentnych i posiadających dobrą dykcję oraz dyspozycyjnych i gotowych do pracy w różnych terminach, również w weekendy i w godzinach wieczornych".

Wśród atutów wymieniane są: ukończone studia z zakresu górnictwa, geologii, historii, turystyki czy pokrewne, doświadczenie w pracy przewodnika, doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą lub osobami starszymi czy niepełnosprawnymi, status studenta lub emeryta górniczego, a także - szczególnie pożądana - bardzo dobra znajomość języków obcych i gotowość do prowadzenia grup obcojęzycznych.

Szkolenie w ramach pierwszego etapu kursu będzie składało się z dwóch części. Część teoretyczna potrwa sześć dni i obejmie wykłady (o historii Śląska, Zabrza i tamtejszych obiektów, rozwoju techniki górniczej, geologii, kultury niematerialnej Górnego Śląska oraz turystyki industrialnej), zajęcia warsztatowe (metodyka pracy, pierwsza pomoc, emisja głosu oraz autoprezentacja i obsługa klienta), prezentację funkcjonowania Muzeum Górnictwa Węglowego oraz instruktażowe zwiedzanie obiektów i tras turystycznych Muzeum.

Część praktyczna obejmie udział w wycieczkach prowadzonych przez doświadczonych przewodników.

Muzeum zastrzega, że po otrzymaniu zgłoszeń od chętnych do udziału w kursie, skontaktuje się z wybranymi osobami, które zaprosi na rozmowy kwalifikacyjne. Dopuszczone do odpłatnego kursu osoby będą po jego ukończeniu zdawały egzaminy teoretyczny i praktyczny, aby uzyskać licencję przewodnika po Kopalni Guido. Udział w kursie nie gwarantuje pracy w tym charakterze, muzeum zastrzega sobie prawo do podpisania umowy z wybranymi osobami.

Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Podziemne trasy na poziomach 170 i 320 metrów corocznie ściągają co najmniej 100 tys. odwiedzających; ostatnio było to 135 tys. osób w ciągu roku.

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom oba poziomy: 170 m i 320 m.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.