Zwiedzaj Tatry z mobilnym przewodnikiem

Tatrzański Park Narodowy (TPN) można od poniedziałku zwiedzać z mobilnym przewodnikiem, wykorzystującym nowoczesną technologię tzw. zbliżeniową NFC (ang. Near Field Communication).
Zwiedzaj Tatry z mobilnym przewodnikiem

Aplikacja o nazwie TatryInfo jest przeznaczona na telefony komórkowe wyposażone w system Android. Aplikację będzie można pobierać m.in. ze strony internetowej TPN. Jak powiedział Piotr Mechliński z Polskiej Telefonii Cyfrowej, TPN jest pierwszym na świecie parkiem narodowym, który wykorzystuje technologię NFC dla celów turystycznych.

Prezes ALS Media, Marcin Cassino wyjaśnił, że aplikacja TatryInfo składa się z trzech elementów. "Są to informacje encyklopedyczne do poczytania, informacje aktywnie pobierane oraz tzw. część aktywnie wymuszająca uczestnictwo użytkownika" - powiedział.

Pierwsza część - informacyjna - zawiera informacje bezpośrednio związane z TPN i górami, zasadami zwiedzania, opłatami, informacje pogłębiające wiedzę z zakresu fauny i flory, porady, jaki szlak wybrać i jak go eksplorować oraz informacje o schroniskach. Sporo informacji dotyczy bezpieczeństwa w górach oraz zagrożeń, jakie można tam spotkać.

Ponadto w aplikacji można znaleźć informacje o odpowiednim zachowaniu podczas nieszczęśliwych wypadków oraz jak wezwać pomoc.

Druga część - aplikacje aktywne, które aktualizowane są na bieżąco - to informacje pogodowe, komunikaty turystyczne i dotyczące zagrożenia lawinowego. Informacje o pogodzie są przekazywane bezpośrednio z górskich stacji meteo zlokalizowanych m.in. nad Morskim Okiem i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Plansza pogodowa pokazuje m.in., o której zajdzie słońce danego dnia, dzięki czemu można racjonalnie zaplanować trasę wycieczki, by wrócić przed zmrokiem. Pogoda aktualizowana jest automatycznie. W aplikacji są też zawarte informacje o bieżących wydarzeniach kulturalnych w Zakopanem.

Część trzecia, aby została uruchomiona, wymaga aktywnego udziału użytkownika. Jak wyjaśnił Cassino, turysta musi znaleźć się na górskim szlaku i odnaleźć tabliczki, na których zamontowane są kody NFC oraz kody QR (ang. Quick Response).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE