PARTNER PORTALU
  • BGK

Żyrardów wypięknieje za prawie 7 mln zł z Unii

  • JL    25 lutego 2010 - 08:33

Wyremontowane zostaną zabytkowe budynki Resursy i Kręgielni i znów staną się centrum kulturalno-artystycznym miasta.




Wartość projektu realizowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 14,8 mln zł.

W odnowionej Resursie znajdzie się reprezentacyjna sala widowiskowo-teatralna, sale prób teatralno-tanecznych, kameralne sale klubowe, a także pomieszczenia Centrum Informacji Kulturalnej. W Kręgielni czynna będzie wystawa stała poświęcona historii miasta. Jej przygotowaniem zajmie się Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Samorząd Żyrardowa rozpoczął inwestycje jeszcze przed podpisaniem umowy, bo Resursa była w opłakanym stanie. Na razie ma nowy dach z jedną warstwą papy. Na I i II piętrze zdemontowano drewniane stropy, a na ich miejsce wstawiono nowe. Zakładana jest instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Inwestycja powinna się zakończyć pod koniec marca 2011 r.

Resursa Fabryczna powstała w latach 70. XIX w. jako ośrodek kultury dla wyższego personelu Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie. Wnętrze urządzono z wyjątkowym przepychem. Najbardziej okazała jest sala balowa. W 1975 r. trafiła do rejestru zabytków. Od ponad 10 lat stała nieużywana.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!








KOMENTARZE (2)

  • Czytanie ze zrozumieniem, 2010-02-25 15:44:26

    "Wartość projektu realizowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 14,8 mln zł."
  • Marian, 2010-02-25 10:22:24

    Całe 7 mln to pieniądze z Unii? jakoś o naszym wkładzie się nie mówi zastanawiam sie dlaczego,może ktoś mądry mi wyjaśni?



NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: