PARTNER PORTALU
  • BGK

Rekrutacja do przedszkoli 2018. Samorządy zapowiadają rekordową liczbę miejsc

  • Katarzyna Domagała-Szymonek    2 marca 2018 - 12:00
Rekrutacja do przedszkoli 2018. Samorządy zapowiadają rekordową liczbę miejsc
Rodzice najmłodszych mieszkańców miast z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie rekrutacji do przedszkoli. (fot.shutterstock.com)

Rodzice maluchów czekają na rozpoczęcie rekrutacji do przedszkoli. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ta będzie wyjątkowo spokojna. Nie oznacza to jednak, że nie brakuje wyzwań dla samorządów.
  • Na przełomie lutego i marca większość polskich miast ruszyła z rekrutacją do przedszkoli. 
  • Gminy muszą zapewnić miejsce czterem rocznikom dzieci - od 3 do 6 lat. 
  • Samorządy podkreślają, że po raz pierwszy od wielu lat nie ma radykalnych zmian w przepisach, które musieliby wprowadzać w życie.  

Gminy muszą zapewnić miejsce w przedszkolu czterem rocznikom dzieci - 6-latkom, które są objęte obowiązkiem przedszkolnym, miejsce w placówce musi się też znaleźć dla wszystkich chętnych maluchów w wieku od 3 do 5 lat. To nie jest nowością, bowiem już w zeszłym roku gminy miały obowiązek zagwarantować miejsce 3-latkom. Zaś rok wcześniej resort edukacji zdecydował się "cofnąć" dzieci 6-letnie z pierwszych klas znów do przedszkoli. 

Stabilizacja jest, ale... 

Jakie wyzwania czekają więc na samorządy? Okazuje się, że po raz pierwszy od wielu lat naczelnicy wydziałów edukacji czy wiceprezydenci od spraw oświatowych, pytani o te kwestie, zgodnie odpowiadają: mamy spokój (względny - precyzują niektórzy). Gminy po raz pierwszy od wielu lat nie muszą dostosowywać się do większych zmian (co w praktyce oznaczało - kosztownych zmian - przyp. red.) w przepisach dotyczących tego poziomu edukacji. 

- Dawno nie mieliśmy takiej stabilizacji, nikt nie zmienił radykalnie przepisów, co w praktyce oznacza, że na spokojnie mogliśmy się przygotować i zaplanować nadchodzący rok szkolny w przedszkolach - przyznaje Mirosław Jarosiński, zastępca dyrektora wydziału oświaty i wychowania w Urzędzie Miasta w Lublinie

Ta "przepisowa" stabilizacja przekłada się również na przebieg samej rekrutacji. - W przeciwieństwie do ubiegłego roku, sytuacja nie wzbudza już emocji, ani u dyrektorów przedszkoli, ani u rodziców przedszkolaków, także my, samorządowcy, jesteśmy dużo spokojniejsi - dodaje Jarosiński. 

To wcale nie oznacza, że samorządy nie mają problemów do rozwiązania. - Cały czas zmagamy się z pozostałościami cofnięcia 6-latków do przedszkoli, przez co nadal wiele miast, podobnie jak my w Koszalinie, ma problem z zapewnieniem miejsc w miejskich przedszkolach dla 3-latków - zaznacza Przemysław Krzyżanowski, przewodniczący komisji edukacji Związku Miast Polskich, wiceprezydent Koszalina, odpowiedzialny m.in. za kwestie oświatowe.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.